ŚwiatUE: Turcja zgodziła się na otwarcie portów dla ruchu cypryjskiego

UE: Turcja zgodziła się na otwarcie portów dla ruchu cypryjskiego

Postawiona wobec groźby częściowego zawieszenia rozmów akcesyjnych z UE, Turcja zgodziła się na otwarcie jednego lotniska i jednego portu morskiego dla ruchu cypryjskiego - poinformował w Helsinkach rzecznik
fińskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

Rzecznik tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Murat Ozcelik nie potwierdził jednak tej informacji, informując że rozmowy w tej sprawie nadal trwają i że nie ma nic do przekazania na ten temat mediom.

Tureckie miarodajne źródła, cytowane przez agencję Anatolia, podały natomiast, że zgoda na otwarcie portu i lotniska dla Greków cypryjskich jest warunkowa i Ankara w zamian domaga się zniesienia izolacji północnej, tureckiej części Cypru i możliwości otwarcia takiej samej liczby portów i lotnisk dla ruchu międzynarodowego w północnym Cyprze.

Informację o zgodzie tureckiej na udostępnienie lotniska i portu greckim Cypryjczykom podał rano w czwartek rzecznik fińskiego przewodnictwa w UE Mikko Norros. Potwierdzam, że Turcja przekazała notę do naszego (fińskiego) MSZ, informującą o otwarciu jednego portu i jednego lotniska - powiedział rzecznik. Dodał, że informacja ta dotarła do Helsinek w środę, na krótko przed spotkaniem ambasadorów państw UE, mających przedyskutować stanowisko 25 państw UE wobec Turcji. Po otrzymaniu tureckiej noty konsultacje ambasadorów przeniesiono na czwartek.

Jak podaje agencja Reutera powołując się na informację fińskiej telewizji, w odpowiedzi na turecką decyzję w sprawie ruchu cypryjskiego, UE zapowiedziała, że ponownie przeanalizuje stanowisko w kwestii częściowego zawieszenia negocjacji z Turcją w sprawie jej członkostwa w Unii Europejskiej. Negocjacje "spowolniono" po tym, jak Ankara odmówiła zawarcia z Cyprem umowy o swobodzie żeglugi i ruchu lotniczego.

Unia Europejska domaga się od Turcji, by zgodnie z wymogami unii celnej z UE odblokowała bezpośrednie połączenia morskie i lotnicze z Cyprem, umożliwiając w ten sposób swobodny przepływ towarów. Ankara uzależnia jednak takie posunięcie od działań na rzecz zniesienia unijnych sankcji wobec północnej części wyspy, gdzie w rezultacie tureckiej inwazji z 1974 roku utworzono odrębne państwo Turków cypryjskich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)