Trwa ładowanie...
d3hzioc

UE rozszerza sankcje wobec Białorusi

UE nałożyła sankcje na 16 kolejnych osób związanych z reżimem białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki, w tym cztery odpowiedzialne za proces obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego. Zostały też przedłużone dotychczasowe sankcje. Obie decyzje podjęli obradujący w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych UE pod przewodnictwem szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Sankcje przewidują zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu na terytorium UE.

d3hzioc
d3hzioc

Jest to odpowiedź UE na wciąż niezadowalającą sytuację na Białorusi, mimo że reżim prezydenta Łukaszenki ogłosił niedawno uwolnienie kolejnych więźniów politycznych. Zdaniem UE otrzymywane z Mińska "negatywne sygnały przeważają nad pozytywnymi", jak mówił niedawno wysokiej rangi dyplomata UE. Z jednej bowiem strony reżim zwalnia niektórych więźniów, ale kontynuuje represje wobec opozycji. UE podkreśla, że dopóki nie zostaną zwolnieni wszyscy więźniowie i nie zostaną przywrócone polityczne i obywatelskie prawa, nie będzie dialogu między UE a Białorusią.

W grupie kolejnych 16 osób, które znajdą się na liście objętych sankcjami, jest czwórka sędziów i prokuratorów, odpowiedzialnych za proces białoruskiego działacza praw człowieka Alesia Bialackiego, oskarżonego przez reżim w Mińsku o przestępstwa podatkowe.

Do tej pory zamrożeniem aktywów i zakazem wjazdu na terytorium UE objęto 192 osoby bezpośrednio związane z fałszowaniem wyników wyborów prezydenckich w 2006 i 2010 roku lub zaangażowane w represje wobec przeciwników reżimu Łukaszenki. 20 czerwca UE podjęła decyzję o nałożeniu embarga na sprzedaż i dostawy broni oraz eksport do Białorusi jakiegokolwiek sprzętu mogącego służyć represjom. Zamroziła także aktywa trzem związanym z reżimem przedsiębiorstwom. Na podstawie poniedziałkowej decyzji, sankcje, obejmujące już w sumie ponad 200 osób, będą obowiązywać do końca października 2012 r.

W poniedziałek w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych UE mają też rozmawiać o możliwościach zmiany kryteriów pozwalających na nałożenie sankcji, tak by uchroniły UE przed procesami wytaczanymi jej przez osoby objęte sankcjami. Ministrowie mają także omówić zeszłotygodniowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie, który Białoruś zbojkotowała. Na szczycie tym 27 krajów UE przyjęło deklarację potępiającą łamanie zasad demokracji, rządów prawa i praw człowieka na Białorusi. Deklaracji nie poparli natomiast przywódcy pozostałych wschodnich partnerów UE: Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii i Azerbejdżanu.

d3hzioc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hzioc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj