UE przyjmie do 2050 roku 40 mln imigrantów
Unia Europejska przyjmie do 2050 roku 40 mln imigrantów, co "tylko częściowo" zaspokoi jej demograficzne potrzeby spowodowane starzeniem się społeczeństwa - wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską. Wskaźnik dzietności wynosi obecnie w UE 1,5, podczas gdy powinien on sięgnąć 2,2, by zapewnić utrzymanie liczby ludności.
W raporcie napisano, że największym problemem w UE będzie w najbliższych latach finansowanie emerytur. "Nasza obecna polityka jest na dłuższą metę nie do utrzymania, nie pozwoli bowiem stawić czoła spadkowi liczby osób aktywnych zawodowo" - czytamy w dokumencie.
Raport poświęca wiele miejsca imigracji jako czynnikowi "odmładzającemu" społeczeństwo, podkreślając, że imigrantami są przede wszystkim ludzie w wieku produkcyjnym.
Zwraca jednak uwagę, że napływ imigrantów tylko tymczasowo może osłabić problemy wiążące się ze starzeniem społeczeństwa, gdyż "z czasem nabędą oni własnych praw do emerytury" i trwałość równowagi finansów publicznych "będzie zależała od istnienia dobrze przemyślanych systemów emerytalnych".
Z raportu wynika, że liczba ludności aktywnej zawodowo w UE spadnie do 2050 roku o 48 mln, przez co na każdego obywatela powyżej 65. roku życia będą przypadały tylko dwie osoby w wieku produkcyjnym (od 15 do 64 lat) zamiast obecnych czterech.
Unia Europejska przyjęła w 2004 roku 1,8 mln imigrantów, czyli więcej niż Stany Zjednoczone.