Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

UE czy Al-Dżazira, dla kogo pokojowy Nobel?

Na tegorocznej liście pretendentów do Pokojowej Nagrody Nobla znalazło się 231 osób i organizacji, liczba bliska do zeszłorocznego rekordu, kiedy kandydatów było 241. Wśród zgłoszonych są Bill Clinton, Helmut Kohl oraz UE - podała agencja AFP. Na liście znalazło się 188 osób oraz 43 organizacje - poinformował dyrektor Instytutu Noblowskiego, Geir Lundestad.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Prócz byłego prezydenta USA Clintona i byłego kanclerza Niemiec Kohla zgłoszono również odbywającą karę siedmiu lat pozbawienia wolności za rzekome przestępstwa gospodarcze byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko oraz oczekującego w więzieniu na proces sądowy amerykańskiego żołnierza Bradleya Manninga, który oskarżony jest o udostępnienie portalowi WikiLeaks około 260 tys. depesz dyplomacji USA.

Mimo poważnego kryzysu nominowana została też Unia Europejska, a także kongijski lekarz Denis Mukwege, kubańscy dysydenci Oswaldo Paya i Yoani Sanchez oraz rosyjska organizacja obrony praw człowieka Memoriał i jej działaczka Swietłana Gannuszkina. Kandydują również telewizja Al-Dżazira, amerykański politolog i zwolennik polityki unikania przemocy, który zainspirował wielu aktywistów arabskiej wiosny, Gene Sharp oraz prezydent Tunezji Monsif Marzuki, który doszedł do władzy na fali ubiegłorocznych niepokojów w swym kraju.

- Jak zwykle są "starzy bywalcy nominacji" i nowi kandydaci, osoby sławne i całkowicie nieznane, pochodzące z całego świata - oświadczył Lundestad.

Jak pisze AFP, znalezienie się na liście kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla jest relatywnie łatwe, ponieważ tysiące osób i instytucji na świecie uprawnionych jest do wysunięcia swego kandydata; są wśród nich parlamenty i ministrowie, członkowie pewnych organizacji międzynarodowych, wybrani profesorowie uniwersyteccy i nobliści.

Lista jest jednak dobrze strzeżoną tajemnicą, zgodnie za statutem Pokojowej Nagrody Nobla, z wyjątkiem sytuacji, gdy sam Instytut Noblowski decyduje się na ujawnienie swoich faworytów. Nazwisko laureata jest ogłaszane w październiku, a wręczane 10 grudnia, kiedy przypada rocznica śmierci Alfreda Nobla.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów