UE chce uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu?
Komisja Europejska proponuje ograniczenie
zależności UE od rosyjskich dostaw gazu i ropy poprzez budowę tzw.
"południowego korytarza", dostarczającego do Europy surowców
energetycznych z pominięciem terytorium Rosji - donosi czwartkowy
"Daily Telegraph".
13.11.2008 | aktual.: 13.11.2008 06:28
Realizacja tego projektu zakładającego dywersyfikację źródeł dostaw energii, wymagałaby wejścia w układy z autorytarnie, lub dyktatorsko rządzonymi państwami regionów Morza Kaspijskiego, Azji Centralnej i Środkowego Wschodu.
Gazeta powołuje się na dokument Komisji (Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Energetycznego), do którego uzyskała wgląd przed jego ogłoszeniem w czwartek. Dokument publikowany jest w przededniu wyznaczonego na piątek wznowienia w Nicei rozmów UE- Rosja nt. długofalowego układu o partnerstwie i współpracy.
Komisja i kraje UE we współpracy z partnerami z państw takich jak m. in. Azerbejdżan i Turkmenistan muszą pracować nad wspólnym celem szybkiego uzyskania zobowiązania, iż gaz będzie dostarczany, a gazociągi zbudowane - stwierdza Komisja.
W_ dłuższym czasie, gdy warunki polityczne będą sprzyjające dostawy z innych krajów regionu, jak Uzbekistan i Iran powinny stać się dalszym istotnym źródłem dostaw do UE_ - dodaje dokument.
Komisja zaleca też wypracowanie strategii wobec Białorusi "uwzględniającej znaczenie tego kraju jako wschodniego sąsiada UE i kraj tranzytowy".
Energia musi zająć należne jej priorytetowe miejsce z punktu widzenia międzynarodowych stosunków UE - podkreśla unijny dokument.
Od dostaw Gazpromu zależnych jest w pełni 8 państw UE: Estonia, Łotwa, Litwa, Bułgaria, Słowacja, Szwecja, Finlandia i Irlandia. Z danych Komisji wynika, iż do 2020 r. gaz z importu będzie zaspokajał 73 proc. zapotrzebowania UE na gaz wobec 61 proc. obecnie. Największym dostawcą gazu do UE jest Rosja.