UE: celem stowarzyszenie z Ukrainą w listopadzie, ale są warunki
UE chciałaby podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie przyszłego roku w Wilnie, ale zastrzega, że wcześniej Kijów musi spełnić odpowiednie warunki, m.in. ws. problemu "selektywnego wymiaru sprawiedliwości".
Tak brzmią przyjęte przez ministrów spraw zagranicznych UE wnioski ws. Ukrainy, o których poinformował serwis prasowy szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton. To postęp, ponieważ dotąd w ogóle nie padała żadna data podpisania wynegocjowanej już rok temu umowy stowarzyszeniowej i o pogłębionym handlu.
UE odkładała to ze względu na pogorszenie się na Ukrainie sytuacji w zakresie przestrzegania prawa, w tym politycznie umotywowane - w ocenie Brukseli - skazanie w ubiegłym roku byłej premier i liderki opozycji Julii Tymoszenko na siedem lat więzienia.
We wnioskach nazwisko Tymoszenko wprawdzie nie pada, ale szefowie dyplomacji "27" podkreślili, że Kijów musi dokonać postępu, jeśli chodzi o rozwiązywanie kwestii "selektywnego działania wymiaru sprawiedliwości".
Ministrowie pochwalili misję byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa europarlamentu Pata Coxa, którzy obserwowali na Ukrainie proces Tymoszenko.
Wyrazili też oczekiwanie, że władze ukraińskie zajmą się przypadkami wyroków o charakterze politycznym bezzwłocznie, a także poczynią kroki, by zreformować sądownictwo, by takie przypadki nie miały miejsca w przyszłości.
"Rada potwierdza swoje zobowiązanie do podpisania już zainicjowanej umowy stowarzyszeniowej i o utworzeniu pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu, gdy tylko władze ukraińskie zademonstrują działania i rzeczywisty postęp we wspomnianych obszarach, możliwie do czasu szczytu PW w Wilnie w listopadzie 2013 r. Podpisaniu porozumienia mogłoby towarzyszyć otwarcie tymczasowego stosowania części umowy" - brzmią konkluzje.