UE: automatyczna ekstradycja terrorystów
Komisja Europejska zaproponowała w środę, aby państwa Unii Europejskiej ujednoliciły procedury walki z terroryzmem i automatycznie przekazywały sobie podejrzanych o tę zbrodnię.
Zdaniem organu wykonawczego Unii, powinno to także pomóc w usprawnieniu ekstradycji z i do krajów trzecich, takich jak Stany Zjednoczone. Unia przyspieszyła prace nad ujednoliceniem procedur walki z terroryzmem w następstwie ataków terrorystycznych w USA 11 września.
Fakt, że ktoś popełnił taką zbrodnię, powinien być ważniejszy od tego, jaka jest jego narodowość - powiedział Leonello Gabrici, rzecznik Antonio Vitorino, komisarza UE, zajmującego się problemami z zakresu sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
To nie znaczy, że usiłujemy ograniczyć suwerenność państw członkowskich w tej dziedzinie - zapewniał Gabrici. Chodzi o to, żeby uniemożliwić terrorystom wykorzystywanie różnic w traktowaniu tego typu zbrodni przez różne państwa członkowskie, zwłaszcza te, których ustawodawstwa w ogóle nie wspominają o terroryzmie.
Terroryzm jest uznany za szczególną zbrodnię i wspomina się o nim w prawie karnym tylko sześciu państw Unii - Francji, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Pozostałe ścigają terrorystów za morderstwa, napady, porwania, nielegalne przechowywanie broni, fałszowanie dokumentów czy pranie brudnych pieniędzy, hakerstwo itp., tak jak za pospolite przestępstwa nie popełniane w celach terrorystycznych.
Powoduje to, że na przykład w Belgii notoryczni terroryści unikali poważniejszych kar, gdyż nie było na nich paragrafu. Belgia już wychodzi naprzeciw propozycji Komisji Europejskiej i jej parlament podjął właśnie dyskusję nad ustawą antyterrorystyczną. (aso)