ŚwiatUdany start rakiety Ariane 5

Udany start rakiety Ariane 5

Rakieta Ariane 5 o zwiększonym
udźwigu, wystrzelona z europejskiej bazy
kosmicznej Kourou w Gujanie Francuskiej, wyniosła pomyślnie na
orbitę wokółziemską dwa satelity telekomunikacyjne - poinformowali
inżynierowie z centrum dowodzenia lotem.

Udany start rakiety Ariane 5
Źródło zdjęć: © AFP

Przekładany wielokrotnie start nastąpił o godzinie 19:32 czasu miejscowego (23:32 czasu polskiego). Pierwszym terminem startu był 21 lutego, potem jeszcze dwukrotnie zmieniano termin wystrzelenia, za każdym razem z przyczyn technicznych.

Nowy typ rakiety Ariane 5 o zwiększonym udźwigu zdolny jest do wynoszenia na orbitę ładunków o wadze do 10 ton, dzięki czemu można podejmować podwójne misje satelitarne, co przynosi znaczne oszczędnosci.

W porównaniu z dotychczasowymi "standardowymi" rakietami Ariane 5, wystrzeliwanymi od połowy lat dziewięćdziesiątych, nowe rakiety mają udźwig większy o 3 tony.

27 minut po starcie rakieta uwolniła na zaplanowanej orbicie sateltę SPAINSAT o wadze 3,7 tony, zbudowaną w Kalifornii przez Space Systems/Loral dla hiszpańskiego ministerstwa obrony.

Dzięki satelicie SPAINSAT będzie można potroić objętość informacji obronnych przesyłanych drogą satelitarną na terytorium hiszpańskim i w operacjach międzynarodowych - powiedział dyrektor misji SPAINSAT Miguel - Angel Garcia Primo. Czas życia satelity obliczono na co najmniej 15 lat.

Pięć minut później rakieta umieściła na innej orbicie satelitę HOT BIRD 7A o wadze 4,1 tony, której właścicielem jest mający siedzibę w Paryżu operator telekomunikacyjny Eutelsat.

HOT BIRD 7A będzie zapewniał również przez najbliższych co najmniej 15 lat transmisję rozmów telefonicznych, programów wideo i plików danych w całej Europie, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Zbudował go zespół przemysłowy na czele z Alcatel Alenia.

Jak poinformowali szefowie Eutelsatu, HOT BIRD jest już 21. satelitą tej firmy i zarazem jednym z pierwszych satelitów w skali globalnej przekazujących cyfrową telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV).

Wystrzelenie "mocniejszej" Ariane 5 nastąpiło w trzy dni po czwartkowym wystąpieniu prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, który zapowiedział zwiększenie współpracy europejskiej w dziedzinie projektów kosmicznych, co stanowiło odpowiedź na żądania władz Unii Europejskiej, domagających się osłabienia ochrony firm francuskich w tej branży.

Europejski sektor kosmiczny osiąga dobre wyniki finansowe. Przykładem może być europejska grupa kosmiczno - lotnicza EADS, pierwotny zleceniodawca serii rakiet Ariane, która w środę ogłosiła 39-procentowy wzrost swych zysków netto.

Sobotni start był już 170. startem rakiety nośnej z serii Ariane. W 25 przypadkach wynosiły one na orbitę obiekty wojskowe. Był on zarazem 26 startem rakiety typu Ariane 5.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)