"Uczyć się z historii" w Internecie
Ośrodek KARTA uruchomił internetową witrynę "Uczyć się z historii. Wojna: okupacje, opór, ludobójstwo, wysiedlenia". Jej głównym zadaniem jest wspieranie edukacji historycznej poświęconej dwóm totalitaryzmom - nazizmowi i komunizmowi.
16.09.2005 | aktual.: 16.09.2005 14:43
Nowa strona internetowa (www.uczyc-sie-z-historii.pl)
adresowana jest do nauczycieli oraz instytucji pracujących z młodzieżą, ale także do samej młodzieży - gimnazjalnej i licealnej.
Witryna zawiera opisy projektów edukacyjnych zrealizowanych w szkołach w ramach lekcji i zajęć pozalekcyjnych - m.in. kółek historycznych, seminariów, warsztatów, wycieczek, konkursów, wystaw, wymiany międzyszkolnej.
Można przeczytać m.in. pracę trzech gimnazjalistów z Poznania pt. "System i patron". Uczniowie pracowali w zespole, który odtworzył historię zmian patrona największego zakładu przemysłowego w regionie: H. Cegielski - Poznań. Autorzy projektu odwiedzili muzeum i bibliotekę zakładową, zebrali fotografie i dokumenty dotyczące zarówno powojennych, jaki i wcześniejszych dziejów fabryki, dotarli do byłych i obecnych pracowników zakładu.
Projekty na stronie wybiera się z listy alfabetycznej albo wg tematów, grupy wiekowej, regionu, metody nauczania lub wykorzystanych materiałów źródłowych. W archiwum znajdą się wszystkie materiały (do pobrania lub wydrukowania). Internauci będą mogli także ze sobą porozmawiać na forum. Strona będzie ciągle aktualizowana i rozszerzana.
Nauczyciele i uczniowie mogę przysyłać swoje propozycje.
Strona powstała - jako pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce - dzięki współpracy z niemiecką fundacją Foerdergesellschaft Kulturelle Bildung, która jest inicjatorem istniejącej od kilku lat w różnych wersjach językowych witryny "Uczyć się z historii. Narodowy socjalizm i holocaust w szkole i w pracy z młodzieżą" www.lernen-aus-der-geschichte.de.