Uczniowie już przemęczeni
Rok szkolny dopiero się zaczyna, a dzieci już nie mają sił - ani na naukę, ani na sport - czytamy w "Dzienniku".
Zdecydowana większość uczniów szkół średnich mówi: Jesteśmy zmęczeni, obłożeni pracą ponad siły.
To nie praca ponad siły. Polska młodzież jest słaba i prowadzi niehigieniczny tryb życia - odpowiadają pedagodzy.
Po wyjściu ze szkoły spędzam nad książkami jeszcze pięć godzin. U nas poziom jest wysoki. Od początku wymagania duże. Wstyd odstawać od reszty klasy. Dlatego pracuję więcej niż bym chciała - mówi Ania z LO im. Konopnickiej w Katowicach. Zgadza się z tym Kasia Komeda z katowickiego ogólniaka im. Jana Długosza: Nauczyciele uważają, że ich przedmiot jest najważniejszy i zadają mnóstwo do domu. Kiedy nałoży się kilka prac domowych, lektura i języki, niewiele zostaje czasu wolnego.
To nie są odosobnione przypadki narzekających kujonów - podkreśla gazeta. Z badań Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego wynika, że 75,5% uczniów szkół średnich uważa, iż ma za dużo pracy. Czują się przemęczeni zanim na dobre rozpoczną naukę, a gdy ta już trwa, szukają sposobów poradzenia sobie, choćby wagarując.
Na przepracowanie na Śląsku nie narzeka tylko niecałe 10% badanych. Pilnymi uczniami jest 33% ankietowanej na Śląsku młodzieży - tyle właśnie uczniów utrzymuje, że ani razu nie poszło na wagary w ostatnim półroczu, ale prawie 15% wagarowało 11 razy lub częściej. Do przynajmniej jednorazowych wagarów w ostatnim półroczu przyznaje się 67% uczniów.
Dla uczniów stres to codzienność. Muszą trzykrotnie zmieniać szkoły, wytrzymać rosnącą presję rodziców, podołać własnym ambicjom bycia najlepszymi. W efekcie albo popadają w depresję, albo uciekają ze szkoły, jeśli w tej ponoszą jakieś porażki- mówi "Dziennikowi" polonistka z 20-letnim stażem Z LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Anna Matuszak. (PAP)