PolskaUczelnie kościelne będą finansowane z budżetu

Uczelnie kościelne będą finansowane z budżetu

Sejm uchwalił ustawy, na mocy których trzy uczelnie kościelne będą finansowane z budżetu państwa. Posłowie byli przeciwni skierowaniu projektów do dalszych prac w komisjach. Ustawy trafią teraz pod obrady Senatu.

Trzy projekty - zgłoszone przez posłów Platformy Obywatelskiej - przewidują, że Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu i Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum w Krakowie będą otrzymywały dotacje budżetowe na zasadach uczelni publicznych. Wszystkie kluby parlamentarne, oprócz SLD, popierały projekty.

Klub SLD zgłosił we wtorek wniosek o odrzucenie wszystkich trzech projektów w drugim czytaniu. Posłowie nie przychylili się do tego wniosku. Głosowano też nad tym, czy skierować projekty do dalszych prac w sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży. Ten wniosek też został odrzucony. Nastąpiło wobec tego trzecie czytanie i głosowanie nad przyjęciem projektów. Ustawy zostały uchwalone. Jeśli poprze je również Senat, wejdą w życie 1 października 2006 r.

Według wyliczeń Ministerstwa Edukacji i Nauki, w roku 2006 (od października do grudnia) na realizację ustaw będzie trzeba wydać łącznie ok. 3 mln zł. Przez kolejny rok uczelnie dostaną łącznie kwotę ok. 12 mln zł.

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie został utworzony przez Watykan 3 maja 1988 roku. Prowadzi studia dzienne i zaoczne z teologii, ze specjalnością teologii ogólnej i katechetyczno- pastoralnej. Uczelnia ma prawo nadawania stopni licencjata i magistra, ponadto prowadzi dwuletnie studia podyplomowe - Studium Katechetyczno-Pedagogiczne i Studium Duchowości.

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu ma taki sam status prawny, jak jego odpowiednik w Warszawie. Prowadzi studia teologiczne dla księży i dla osób świeckich.

Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum w Krakowie jest prowadzoną przez jezuitów wyższą uczelnię kościelną, uznawaną przez władze państwowe. Tworzą ją dwa Wydziały: Filozoficzny i Pedagogiczny. Oba posiadają prawo nadawania stopnia naukowego magistra. Ponadto Wydział Filozoficzny ma prawo nadawania stopnia naukowego doktora filozofii.

Źródło artykułu:PAP
pieniądzebudżetedukacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)