Trwa ładowanie...
d2u3477
27-07-2006 15:15

Uczelnie kończą rekrutację na studia stacjonarne

Polskie uczelnie kończą rekrutację na studia
stacjonarne - dzienne. Kandydaci na studia wieczorowe i zaoczne
będą przyjmowani do września.

d2u3477
d2u3477

W tym roku chęć studiowania na Uniwersytecie Warszawskim zgłosiło ponad 71 tys. kandydatów - poinformował rzecznik prasowy uczelni, Artur Lompart na konferencji prasowej. Najwięcej osób, w liczbach bezwzględnych, chce studiować na prawie - 4,5 tys., na ekonomii - 3,9 tys. i na anglistyce - 3,2 tys. - powiedział prorektor UW ds. studenckich, prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk.

Jak wyjaśnił, najwięcej kandydatów na jedno miejsce jest na japonistyce (ok. 30 osób), wynika to jednak nie tylko z popularności kierunku, ale także z tego, że na tym kierunku przygotowano tylko 16 miejsc.

Na inne studia kulturowe i filologiczne też chętnie zgłasza się młodzież. Czołowe miejsca zajmują m.in. iberystyka, sinologia, anglistyka. Popularna jest też arabistyka, na którą na 12 miejsc zgłosiły się 272 osoby. Jak dodał Lompart, tradycyjnie na UW zgłosiło się prawie dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn.

Zgodnie z misją naszego Uniwersytetu staramy się też przyciągać studentów z zagranicy. Oferujemy dla nich kilka kierunków studiów w języku angielskim - podkreślił prof. Wojtaszczyk. Jak wyjaśnił prorektor, wśród zagranicznych studentów UW najwięcej jest europejczyków, głównie Niemców i Francuzów. Ze względu na ostatnią politykę zagraniczną Polski na UW przybywa też studentów z Iraku i z Białorusi.

d2u3477

Prawo również jest najbardziej obleganym kierunkiem na Uniwersytecie Jagiellońskim - chce je tam studiować ponad 3,6 tys. kandydatów. Na drugim miejscu jest psychologia - do czwartku zarejestrowało się na ten kierunek 1,3 tys. kandydatów - poinformowała rzeczniczka prasowa UJ, Katarzyna Pilitowska. Łącznie na tę uczelnię zgłosiło się ponad 38 tys. młodych ludzi.

Podobnie jak w Warszawie, wielu kandydatów w stosunku do liczby miejsc chce w Krakowie studiować na japonistyce (średnio ok. 15 osób na jedno miejsce) i na anglistyce (ok. 17). Największa rywalizacja będzie między kandydatami na psychologię - o jedno miejsce będzie walczyć prawie 19 osób.

Termin ogłoszenia wyników postępowania kwalifikacyjnego na studia na UJ upływa 31 lipca. Informację o przyjęciu kandydaci otrzymają pocztą na adres korespondencyjny.

Na warszawską Akademię Medyczną w tym roku zostanie przyjętych na studia dzienne ok. 2 tys. osób, chętnych było 10 tys. Zdaniem rzecznika uczelni, Grzegorza Lisieckiego, proces rekrutacji ułatwiła internetowa rejestracja kandydatów. Również za pośrednictwem sieci uczelnia komunikowała się z kandydatami. Każdy został indywidualnie poinformowany o tym, ile uzyskał punktów i które miejsce zajął na liście rankingowej zdających. Jednocześnie uczelnia zamieściła wszystkie listy rankingowe na swoich stronach internetowych. Dzięki temu w chwili wywieszenia list papierowych nie było przed uczelnią wielkich tłumów - zaznaczył rzecznik.

d2u3477

Najwięcej chętnych było na fizjoterapię (17 osób na jedno miejsce), techniki dentystyczne (16) i stomatologię (8).

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zakończył w tym tygodniu przyjmowanie zgłoszeń na studia dzienne. Na studia dostanie się ponad 4,3 tys. studentów. Rekrutacja na studia zaoczne i wieczorowe potrwa do 15 września - poinformowało w poniedziałek Centrum Promocji i Informacji UMK.

"Najwięcej chętnych na jedno miejsce jest na filologii angielskiej - średnio 13,25 osoby. Następne w kolejności są: biotechnologia - 12,07 i stosunki międzynarodowe - 11,37. Najwięcej podań, bo 2.275, wpłynęło od kandydatów na prawo, a 1.162 na kierunek lekarski" - napisano w komunikacie.

Łącznie o miejsce na studiach w roku akademickim 2006/2007 ubiegało się na UMK prawie 22 tys. osób. 11,6 tys. kandydatów złożyło podania na właściwy uniwersytet w Toruniu, 3,5 tys. do Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

d2u3477
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u3477
Więcej tematów