PolskaUczciwość polityków i partii najważniejsza dla wyborców

Uczciwość polityków i partii najważniejsza dla wyborców

38% Polaków, którzy chcą głosować w
najbliższych wyborach i mają sprecyzowane sympatie polityczne,
kieruje się uczciwością i wiarygodnością polityków i partii, na
które zamierzają oddać głos - wynika z sondażu CBOS.

08.09.2005 | aktual.: 08.09.2005 14:22

Głosujący będą kierować się też: wrażliwością społeczną polityków (36%), proponowanym programem gospodarczym (32%), a także wiarą w to, że po dojściu danego ugrupowania do władzy sytuacja ludzi takich jak respondent zmieni się na lepsze (31%). Na dalszych miejscach znalazły się motywacje negatywne, czyli wybór danej partii z powodu poczucia zawodu związanego z decyzją wyborczą sprzed czterech lat (26%), a także motywacje patriotyczne (25%) oraz kompetencje i fachowość polityków danej partii (21%).

Potencjalni wyborcy obu najpopularniejszych partii - PO i PiS - najczęściej motywują swoją decyzję przekonaniem o uczciwości i wiarygodności polityków tych ugrupowań. Nieznacznie częściej przywoływali ten argument wyborcy PiS (52%), niż PO (46%).

Dla zwolenników Platformy równie ważnym uzasadnieniem wyboru ugrupowania jest jego program gospodarczy (48%). Do głosowania na tę partię skłania ich także przekonanie o fachowości jej polityków (35%). 32% wyborców PO deklaruje, że będzie głosowało na to ugrupowanie, ponieważ zawiedli się na tych, które poparli w poprzednich wyborach.

Czynnik ten, choć ważny, ma nieco mniejsze znaczenie dla wyborców PiS (26%). Dla zwolenników partii braci Kaczyńskich istotna jest wiara, że PiS będzie w stanie wpłynąć na zmniejszenie się przestępczości w kraju (47%). Dla wyborców PiS ważne jest także przekonanie o patriotyzmie jej polityków i dbałości o polski interes narodowy, cechującej to ugrupowanie (42%).

Najważniejszą cechą skłaniającą wyborców do poparcia Samoobrony jest przekonanie o społecznym zakorzenieniu polityków tworzących to ugrupowanie - znajomości problemów zwykłych ludzi i nieodwracaniu się od rzeczywistych potrzeb społeczeństwa (61% odpowiedzi). Wiąże się z tym wiara, że po dojściu do władzy politycy Samoobrony sprawią, iż poprawi się sytuacja ludzi takich jak respondent (45%).

Również dla wyborców LPR najważniejsze jest to, że - ich zdaniem - politycy Ligi rozumieją problemy zwykłych ludzi i będą o nich dbać po dojściu do władzy (50%). Dla sympatyków LPR równie ważne jest stanowisko tego ugrupowania wobec Kościoła i wartości religijnych (47%). Istotne jest też to, że politycy tej partii są - zdaniem wyborców - uczciwi i wiarygodni i że będą się przeciwstawiać wyprzedaży majątku narodowego (po 37%). Znaczącym czynnikiem wyróżniającym to ugrupowanie jest - według jego potencjalnych wyborców - przekonanie o patriotyzmie polityków LPR i ich dbałości o polski interes narodowy (36%).

O obecnych wyborcach SLD można powiedzieć, że głosują na tę partię przede wszystkim z przyzwyczajenia. Ponad połowa zwolenników tego ugrupowania (54%) uznaje głosowanie na Sojusz za element własnej tożsamości politycznej i deklaruje, że odda głos na SLD, bo zawsze popierała tę partię. Dla elektoratu SLD istotne są także korzenie i rodowód polityczny tego ugrupowania (31%). Wyborcy SLD uważają również, że politycy tej partii pozytywnie wyróżniają się doświadczeniem zdobytym w czasie sprawowania władzy (32%). Tylko 3% wyborców SLD wybiera Sojusz kierując się uczciwością, wiarygodnością i przekonaniem, że politycy SLD nie są skorumpowani.

Dla elektoratu PSL największe znaczenie ma rodowód polityczny tego ugrupowania (41%), a także przyzwyczajenie do głosowania na tę partię (37%).

Podobny sondaż przeprowadzono przed wyborami w 2001 roku. Wynika z niego, że od tego czasu dla wyborców ogromnie wzrosło znaczenie uczciwości i wiarygodności kandydatów na posłów. Cztery lata temu opcja ta była wymieniana dopiero na trzynastym miejscu, wskazało ją tylko 13% wyborców. W tym roku wyborcy częściej niż przed czterema laty motywują swój wybór także pozytywną oceną patriotyzmu i dbałości o polskie interesy narodowe - w 2001 roku czynnik ten przywoływało 8% wyborców.

Sondaż przeprowadzono w dniach 5-8 sierpnia na reprezentatywnej próbie losowej 949 dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)