Trwa ładowanie...

Uchwała SN. Mateusz Morawiecki podejmuje działania. Jest wniosek do TK

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował się skierować do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów zastosowanych w uchwale Sądu Najwyższego. O sprawie poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller.

Uchwała SN. Mateusz Morawiecki podejmuje działania. Jest wniosek do TKŹródło: PAP
d1ho7fa
d1ho7fa

- Premier zwróci się o to, by Trybunał rozpatrzył tę sprawę w pełnym składzie i trybie przyśpieszonym - najszybszym, jaki jest możliwy - mówił rzecznik rządu na konferencji prasowej. Według Muellera, uchwała SN wprowadza "chaos na ogromną skalę". Jego zdaniem przepisy zmierzają "do podważenia podstawowych zasad ustrojowych państwa".

Rzecznik wskazał na to, że "Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do tego, aby tworzyć treści obowiązujących w Polsce przepisów prawa - to kompetencja zastrzeżona dla Sejmu i Senatu".

- Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do uchylania obowiązujących w Polsce przepisów ustaw - podkreślił Piotr Mueller.

Zobacz też: Zwrot akcji ws. KRS. Sędziowie ostro reagują na ruch Kancelarii Sejmu

Trzy izby Sądu Najwyższego podjęły uchwałę ws. sędziów powołanych na wniosek nowej KRS

W czwartek Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie sędziów powołanych przez prezydenta na wniosek tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wynika z niej, że są oni nieuprawnieni do orzekania.

- KRS, która miała gwarantować wybór najlepszych z najlepszych nie działa. Nie można jej skontrolować. Za próby sprawdzenia grozi kara. Jak można być pewnym, że ludzie wybrani przez taki organ będą orzekać jako niezależny sąd. Musimy to sprawdzić, jak chcemy być w UE - tłumaczył jeden z sędziów sprawozdawców, sędzia Izby Karnej prof. UJ Włodzimierz Wróbel.

d1ho7fa

"Uchwała SN została wydana z rażącym naruszeniem prawa" - stwierdziło w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości. "Jest nieważna z mocy prawa" - dodano. Do sprawy odniósł się również sam szef resortu w rozmowie z dziennikarzami.

- Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tak zwana uchwała nie powoduje żadnych skutków prawnych - mówił w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - To jedyna interpretacja, która wynika z przepisów prawa, w tym z Konstytucji RP, a nawet zapisów prawa międzynarodowego - dodał. Odpowiadając na pytanie o możliwe konsekwencje prawne dla sędziów, którzy tę uchwałę podjęli, nie wykluczył, że zostaną one wyciągnięte.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj