Uchodźcy skarżą na Polskę do Strasburga. Nie wpuszczono ich do kraju
Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wpłynęła skarga na Polskę. Powód? Trzem rodzinom z Czeczeni nie pozwolono przekroczyć granicy. Rząd ma złożyć wyjaśnienia
Trzy rodziny z Czeczeni zostały zawrócone na przejściu granicznym w Terespolu do Brukseli. Ich zdenerwowanie musiało sięgnąć zenitu. Postanowiły bowiem złożyć skargę na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - donosi RMF FM.
Zdaniem cudzoziemców uniemożliwiono im złożenie wniosków o udzielenie w Polsce azylu. Podkreślali, że obawiają się prześladowań w Czeczenii, a wnioski próbowali złożyć kilkukrotnie.
Kto im przeszkodził? Jak stwierdzili, utrudniali im to strażnicy graniczni.
Okazuje się. że mimo nakazu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka polskie władze odesłały uchodźców na Białoruś. - Tam jest wskazane w skardze, że doszło do bezprawnego zawrócenia cudzoziemców z powrotem na Białoruś - mówił Jacek Białas z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Zobacz też: Czy uchodźcy mogą czuć się w Polsce bezpiecznie?
Co dalej?
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz straż graniczna, przekazały sprawę pełnomocnikowi MSZ ds. postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.
Po tym, jak polski rząd złoży Trybunałowi wyjaśnienia, odbędzie się rozprawa sądowa.
Źródło RMF FM/WP