Trwa ładowanie...
d20j4zu

Uchodźcy skarżą na Polskę do Strasburga. Nie wpuszczono ich do kraju

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wpłynęła skarga na Polskę. Powód? Trzem rodzinom z Czeczeni nie pozwolono przekroczyć granicy. Rząd ma złożyć wyjaśnienia
Share
Mimo ustaleń z Unią Europejską Polska nie przyjęła żadnego migranta
Mimo ustaleń z Unią Europejską Polska nie przyjęła żadnego migrantaŹródło: PAP/EPA
d20j4zu

Trzy rodziny z Czeczeni zostały zawrócone na przejściu granicznym w Terespolu do Brukseli. Ich zdenerwowanie musiało sięgnąć zenitu. Postanowiły bowiem złożyć skargę na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - donosi RMF FM.

Zdaniem cudzoziemców uniemożliwiono im złożenie wniosków o udzielenie w Polsce azylu. Podkreślali, że obawiają się prześladowań w Czeczenii, a wnioski próbowali złożyć kilkukrotnie.

Kto im przeszkodził? Jak stwierdzili, utrudniali im to strażnicy graniczni.

d20j4zu

Okazuje się. że mimo nakazu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka polskie władze odesłały uchodźców na Białoruś. - Tam jest wskazane w skardze, że doszło do bezprawnego zawrócenia cudzoziemców z powrotem na Białoruś - mówił Jacek Białas z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

*Zobacz też: Czy uchodźcy mogą czuć się w Polsce bezpiecznie? *

Co dalej?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz straż graniczna, przekazały sprawę pełnomocnikowi MSZ ds. postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Po tym, jak polski rząd złoży Trybunałowi wyjaśnienia, odbędzie się rozprawa sądowa.

Źródło RMF FM/WP

d20j4zu

Podziel się opinią

Share
d20j4zu
d20j4zu
Więcej tematów