Trwa ładowanie...

Uchodźcy ruszyli na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech

• Solidarność nie ma koloru skóry i narodowości - piszą włoskie media

• Przy poszukiwaniu pogrzebanych pod gruzami i budowie centrów pomocy pomagają migranci

• Ci, którzy nie mogą dostać się na miejsce tragedii, oddają własne kieszonkowe ofiarom

Share
Uchodźcy ruszyli na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech
Źródło: AFP, Fot: MARCO ZEPPETELLA
d42rmn6

Włoskie media, relacjonując sytuację na spustoszonych trzęsieniem ziemi obszarach, wspominają o geście solidarności ze strony uchodźców, którzy we Włoszech oczekują na azyl. Na własną prośbę biorą oni udział w akcji poszukiwania ofiar trzęsienia ziemi, a także budowie centrów pomocy. Oddają nawet własne kieszonkowe, by pomóc ofiarom trzęsienia ziemi.

O uchodźcach, którzy z własnej woli pomagają ofiarom trzęsienia ziemi informuje dziennik "La Repubblica", rozgłośnia radiowa Rai Radio 1.

O sprawie pisze także włoska edycja portalu HuffingtonPost.

Tuż po tym, jak zatrzęsła się ziemia w środkowych Włoszech, do szefa ośrodka dla uchodźców w Monteprandone, zgłosiła się grupa około 20 mężczyzn, głównie z Afryki Północnej, prosząc o zgodę na wyjazd. - Chcieli pomóc ludziom z regionu Marche, który ich gościł - opowiadał stacji Rai News 24 szef ośrodka.

d42rmn6

Łącznie około 80 uchodźców z tego ośrodka, starających się o azyl we Włoszech, otrzymało zgodę na jego opuszczenie i udział w akcji ratunkowej. Jedni wraz z ratownikami przeczesują gruzowiska w poszukiwaniu rannych, inni porządkują teren pod budowę tymczasowych schronień dla pozbawionych dachu nad głową ofiar trzęsienia.

Ośrodek w Monteprandone leży w regionie Marche, jednym z najbardziej dotkniętych przez wstrząsy. Uchodźcy mogą więc bez problemu dotrzeć w miejsce, gdzie ich pomoc jest potrzebna. Nie udało się to migrantom, którzy na azyl oczekują w ośrodku w prowincji Reggio Calabria, w południowej części Włoch. 75 zamieszkujących go cudzoziemców postanowiło więc wspomóc ofiary trzęsienia finansowo: oddali im kieszonkowe, które otrzymują na własne drobne wydatki.

- Solidarność nie ma koloru skóry i narodowości - piszą włoskie media w komentarzach.

d42rmn6

Podziel się opinią

Share
d42rmn6
d42rmn6
Więcej tematów