Trwa ładowanie...

Ubrania przeciw kleszczom naprawdę działają. "Sprzedajemy ich coraz więcej!"

Specjalne bluzy, spodnie i skarpetki skutecznie chronią przed kleszczami coraz większą grupę Polaków - mówią Wirtualnej Polsce sprzedawcy tzw. odzieży antykleszczowej. Czy nasze ubranie faktycznie może zabijać insekty? - Tak - zapewniają amerykańscy naukowcy.

Ubrania przeciw kleszczom naprawdę działają. "Sprzedajemy ich coraz więcej!"Źródło: Pixabay.com
d2wg03f
d2wg03f

Naukowcy Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) potwierdzają, że odzież spryskana permetryną chroni przed ukąszeniem wszystkich gatunków kleszczy.

Skuteczne także w eliminacji komarów i meszek

Jak zwykle w takich przypadkach wszystko zaczęło się od amerykańskiej armii. Żołnierze z USA, którzy wracali z misji w Afryce i Azji, często potem chorowali. Powodem były liczne ukąszenia insektów. Z pozoru niegroźne owady powodowały poważne choroby i zaburzenia.

Pojawił się więc pomysł spryskiwania odzieży permetryną, czyli związkiem organicznym o działaniu biobójczym. Co ciekawe, permetryna jest pozyskiwana z ekstraktu kwiatu chryzantemy.

Chociaż dla ludzi i większości zwierząt (wyjątkiem są na przykład koty) jest zupełnie niegroźna, kleszcze nie mają z nią szans. Naukowcy z CDC udowodnili, że odzież zaimpregnowana tym związkiem skutecznie paraliżuje nie tylko kleszcze, ale również komary, wszy, pchły i meszki.

WIDEO: Poznaj najważniejsze objawy po ugryzieniu kleszcza

"Nie dajmy się nabrać"

Wpisując w Google "odzież przeciwko kleszczom" możemy już wyszukać dziesiątki polskich sklepów oferujących ubrania zabezpieczające przed insektami.

d2wg03f

Sprzedawcy zapewniają nas, że z roku na rok ich biznes coraz szybciej się rozwija, a Polacy przekonali się, że warto zainwestować w swój komfort i bezpieczeństwo.

- Pamiętajmy tylko, by nie dać się nabrać - podkreśla w rozmowie z WP Marzena Bilińska ze sklepu SAS ProHunter. - Niektórzy przedsiębiorcy oferują znacznie tańsze produkty niż inni. To dlatego, że ich odzież jest słabo zaimpregnowana i wystarczy tylko na 10-20 prań. W naszych ubraniach permetryna jest trwalej połączona ze strukturą materiału. To skomplikowana technologia, ale środek działa skutecznie nawet do 100 prań bez dodatkowej impregnacji - zapewnia.

Bilińska podkreśla, że jeszcze dwa lata temu odzież antykleszczową kupowali niemal wyłącznie myśliwi, leśnicy, grzybiarze czy wędkarze. Teraz coraz częściej są to również zwykłe osoby.

- Na przykład ja, kiedy chodzę po lesie. Dodatek permetryny paraliżuje pasożyty i uniemożliwia im kąsanie - zapewnia.

sas-prohunter.pl
Źródło: sas-prohunter.pl

Foto: Przykładowa koszula chroniąca przez ukąszeniami owadów (sas-prohunter.pl)

d2wg03f

Maciej Cebulski z MaCe Polska zrobił nawet test. W rozmowie z WP zapewnia, że gdy położył kleszcza na zaimpregnowanych spodniach po niespełna dwóch minutach zwierzę w ogóle się już nie poruszało.

- Taki efekt i skuteczność dają jednak tylko produkty z najwyższej półki. Innym razem testowałem skarpetki jakiejś austriackiej firmy. Kosztowały około 30 zł i miały szybko obezwładnić kleszcza. Okazało się, że ten (kleszcz- red.) hasał sobie po skarpetce przez pół godziny, po czym stwierdziłem, że to lipa, a nie ochrona - stwierdza Cebulski.

Zapewnia jednak, że jeśli zainwestuje się w dobry produkt, na pewno spełni swoją funkcję. Przedsiębiorca ocenia, że właśnie dlatego odzież odstraszającą owady kupuje obecnie nawet 2-3 razy więcej Polaków niż jeszcze przed rokiem.

d2wg03f

"Nie ma rejonów, gdzie ich nie ma"

Sezon, kiedy kleszcze są szczególnym zagrożeniem, rozpoczął się w kwietniu. Ślepe pasożyty są tak groźne, ponieważ przenoszą boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. W związku z tym już od kilku tygodni w mediach głośno jest o sposobach walki z kleszczami.

W naszym kraju występują trzy gatunki kleszczy. Kleszcz pospolity pojawia się wszędzie. Możemy go spotkać w lasach, borach mieszanych, niskich krzewach i wysokich trawach.

W Puszczy Białowieskiej żyje tzw. kleszcz tajgowy. Rozmnaża się on w zagajnikach, na łąkach i w lasach.

d2wg03f

Ostatni gatunek – kleszcz łąkowy – występuje w zagajnikach, lasach i na łąkach. Najwięcej kleszczy występuje na terenach północno-wschodniej Polski. Jest to związane z dużą ilością lasów i terenów podmokłych.

- Kleszcze występują wszędzie. Nie ma rejonów, gdzie ich nie ma. Są w lesie, w parku, na polu. Mogą być w trawie i na krzewach rosnących do 120-150 cm nad ziemią. Część z nich jest zakażona, ponieważ wszczepiają się w skórę kręgowców. Nie jesteśmy w stanie ocenić, ile kleszczy przenosi boreliozę - tłumaczyła niedawno Anna Strzyż, zastępca Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Lublinie. Więcej na ten temat TUTAJ.

Źródło: MaCePolska.pl, SAS-ProHunter.pl

d2wg03f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wg03f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj