Tysiące wpisów w księgach kondolencyjnych ku czci Papieża
Tysiące wpisów złożono już w wyłożonych w
Warszawie po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II księgach
kondolencyjnych. Niektóre są jednozdaniowe: "Żegnaj, a zarazem
witaj", "Módl się za nami grzesznymi", inne przekraczają stronę.
Są wśród nich wiersze, modlitwy, wyrazy miłości, pamięci i
oddania.
Jedne z największych kolejek ustawiały się w poniedziałek do rezydencji prymasa Polski, gdzie wyłożono aż 12 ksiąg. Wśród oczekujących byli m.in. księża, siostry zakonne, parlamentarzyści, biskupi i przedstawiciele Wojska Polskiego.
Nie układałam sobie niczego w głowie, bo chcę napisać to, co czuję, od serca - powiedziała oczekująca na wpis w rezydencji pani Danuta.
Od rana kolejka ustawiała się też przed wejściem do stołecznego ratusza, gdzie wyłożono pięć ksiąg. Wieczorem kolejka ta nieco zmalała, ale przed godz. 18.00 nadal czekało tam na wpis kilka osób. Wśród nich było wielu młodych ludzi. Papież był dla nas największym autorytetem, jak mało kto potrafił rozmawiać z młodymi: kiedy trzeba przytulił, a kiedy trzeba było, potrafił zganić - mówili stojący w kolejce licealiści z warszawskiego L.O. im. Aleksandra Fredry.
Ok. 200 wpisów złożono do wieczora w księdze kondolencyjnej, wyłożonej w siedzibie Episkopatu Polski. Jeden z nich zamiast podpisu opatrzony był pieczątką z napisem Gmina Wyznaniowa Starozakonnych w RP. Jej przedstawiciel napisał: "Największemu Polakowi, Synowi Tej Ziemi, w imieniu członków naszej społeczności Polaków żydowskiego pochodzenia".
Księgę kondolencyjną wyłożono również w Nuncjaturze Apostolskiej przy alei Szucha. Księgi kondolencyjne wyłożone będą do piątku - z wyjątkiem Ratusza, gdzie będzie można się wpisywać jedynie do środy.