ŚwiatTysiące Węgrów protestują przeciwko nowelizacji konstytucji

Tysiące Węgrów protestują przeciwko nowelizacji konstytucji

Do późnych godzin trwały w Budapeszcie antyrządowe protesty skierowane przeciwko nowelizacji konstytucji, która zaniepokoiła również władze Unii Europejskiej. Na ulicach stolicy protestowało wiele tysięcy osób. - Janos, nie podpisuj tych poprawek! - skandował tłum. Siedzibę prezydenta otoczyła policja.

Tysiące Węgrów protestują przeciwko nowelizacji konstytucji
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Tibor Illyes

Demonstrowano przed centralą rządzącego Fideszu. Następnie kilkutysięczny tłum, niosący czarne flagi, ruszył w kierunku Pałacu Sandora na placu św. Grzegorza - siedziby prezydenta Janosa Adera. Apelowano by prezydent zawetował kontrowersyjną nowelizację.

- Janos, nie podpisuj tych poprawek! - skandował tłum. Siedzibę prezydenta otoczyła policja. Janos Ader przebywał w tym czasie z oficjalną wizytą w Niemczech.

Podczas przemarszu Mostem Łańcuchowym kilku działaczy wspięło się na jego filary zawieszając transparent głoszący "Konstytucja nie jest grą !"

"Ręce precz od naszych praw ! Nie zgadzamy się na odebranie autonomii uniwersytetom ! Protestujemy przeciw prześladowaniu bezdomnych ! Żądamy uczciwych i wolnych wyborów ! Chcemy niezależnego sądownictwa, suwerenności dla kościołów i wyznań" - skandowali zgromadzeni.

Przed godziną 23.00 tłum demonstrantów, śpiewając hymn narodowy, skierował się na Plac Kosutha przed siedzibę parlamentu. Policja otoczyła gmach szczelnym kordonem i wezwała zgromadzonych do zakończenia protestów. Zatrzymano 16 osób.

Protesty zainicjowały stowarzyszenia obywatelskie, organizacje pozarządowe i studenckie. Do manifestantów przyłączyli się związkowcy z Ruchu Węgierskiej Solidarności ("Szolidaritas").

Ponadto do protestów przyłączyła się węgierska lewica. Lider Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) Attila Mesterhazy oznajmił, że lewica zorganizuje antyrządowe wiece w Budapeszcie i w Miszkolcu 14 marca, czyli w przeddzień węgierskiego święta narodowego - rocznicy wybuchu węgierskiej Wiosny Ludów w 1848 roku.

Przeforsowanie przez rządzący Fidesz kontrowersyjnej nowelizacji określił Mesterhazy mianem "parlamentarnej dyktatury".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)