Tysiące szkół do likwidacji
Do 2014 roku z mapy Polski może zniknąć nawet pięć tysięcy szkół - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". MEN twierdzi, że powodem jest niż demograficzny - od 2006 roku liczba uczniów zmniejszyła się prawie o milion - oraz puste kasy samorządów.
21.09.2012 | aktual.: 21.09.2012 09:54
Od września, jak wynika z danych zebranych przez "Dziennik Gazetę Prawną" z 14 województw, nie ruszyła nauka w 1,5 tys. placówek. Z analiz resortu edukacji wynika jednak, że zlikwidowanych zostanie około 700 szkół.
MEN podkreśla zarazem, że nie uwzględnia tych szkół, które zostały zamknięte w efekcie reformy szkolnictwa zawodowego lub od lat nie prowadziły naboru. Gdyby jednak wziąć je pod uwagę - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna" - to łącznie w ciągu ostatnich sześciu lat samorządy już zamknęły ponad 4,7 tys. szkół.
- Dane samorządów pokazują, że w ciągu dwóch najbliższych lat likwidacją zagrożone jest aż pięć tysięcy szkół, w tym cztery tysiące to podstawówki i gimnazja w małych miejscowościach - wylicza Alina Kozińska-Bałdyga z Federacji Inicjatyw Oświatowych.
Eksperci ostrzegają, że grozi nam powtórka z historii. Masowe zamykanie przedszkoli w latach 90. dzisiaj odbija się nam czkawką - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".