Tysiące pielgrzymów z całego kraju zmierzają ku Jasnej Górze
Pielgrzymi z całego kraju zmierzają ku Jasnej Górze, by 15. sierpnia uczcić święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to najważniejsze i najstarsze święto Matki Bożej w roku liturgicznym.
Sprzed kościoła Ducha Świętego w Warszawie wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Piesza, zwana "paulińską" - największa i najstarsza z pielgrzymek wychodzących ze stolicy. Jej organizatorami są tradycyjnie stołeczni ojcowie paulini. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi "Łaską jesteście zbawieni". Organizatorzy szacują, że w kierunku Jasnej Góry zmierza około 8 tysięcy pielgrzymów.
Wyjście w drogę poprzedziła uroczysta eucharystia sprawowana przez metropolitę warszawskiego, arcybiskupa Kazimierza Nycza. Podczas homilii arcybiskup przypomniał zebranym, że Matka Boska jest najlepszą orędowniczką bożych łask i zachęcał pielgrzymów, by w swojej modlitwie pamiętali o ojczyźnie i rządzących naszym krajem. Namawiał też pielgrzymów, by prosili o rychłą beatyfikację Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz księdza Jerzego Popiełuszki.
28. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, która wyruszyła ze stolicy wczoraj, dotarła już do Niepokalanowa. Na ołtarzu polowym, gdzie 25. lat temu mszę świętą odprawił papież Jan Paweł II, odprawiono mszę świętą koncelebrowaną przez prymasa Józefa Glempa. Tegoroczna pielgrzymka akademicka wiedzie szlakiem polskich sanktuariów maryjnych.
Z Kielecczyzny na Jasną Górę wyruszyło półtora tysiąca mieszkańców. Pielgrzymi spotkali się w Wiślickiej Kolegiacie, na mszy świętej rozpoczynającej drogę do Częstochowy.
Biskup kielecki, Kazimierz Ryczan mówił w homilii o zobowiązaniach Polaków wobec swojej ojczyzny. Zaapelował do uczestników pielgrzymki, aby pozostali pod dobroczynnym wpływem Maryi.
Tegoroczne pielgrzymowanie Kielecczan do jasnogórskiego sanktuarium odbywa się pod hasłem "W szkole Maryi". Jest to nawiązanie do peregrynacji obrazu Matki Bożej, który nawiedza parafie tamtejszej diecezji.
Również poranną mszą świętą rozpoczęła się XVII pielgrzymka Wojska Polskiego na Jasną Górę. W wyprawie bierze udział około 500 żołnierzy i ich rodzin ze Śląskiego Okręgu Wojskowego.