Tysiąc lat temu w Łomży
Archeolodzy prowadzący wykopaliska na wzgórzu świętego Wawrzyńca w Starej Łomży natrafili na resztki fundamentów dużej średniowiecznej budowli. Kierujący pracami Antoni Smoleński przypuszcza, że budynek może mieć nawet ponad tysiąc lat.
29.07.2003 | aktual.: 29.07.2003 14:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zespół archeologów z Warszawy od prawie dwóch tygodni przekopuje wzgórze świętego Wawrzyńca w poszukiwaniu śladów średniowiecznego kościoła z około X-XI wieku. Według zebranych dotąd informacji, świątynię pod wezwaniem świętego Wawrzyńca miał tam postawić święty Brunon z Kwerfurtu, który prowadził tam pracę misyjną około 1008 roku.
Odkopane kamienie w niektórych miejscach układają się wyraźnie w zarys konstrukcji lub fundamentów. Na ich obrzeżach odkryto też dwie ziemianki z XII wieku, a w nich fragmnty naczyń ceramicznych. Odsłonięto również ponad 30 miejsc pochówku z XVI i XVII wieku oraz gliniany garnek, w którym prawdopodobnie 300 lat temu został pochowany płód ludzki. To znalezisko trafiło już na szczegółowe badania do jednej z warszawskich pracowni specjalistycznych.
Podczas podobnych prac na tym samym wzgórzu przed trzema laty, Antoni Smoliński odkrył między innymi ślady świątyni z XII-XIII wieku.