Trwa ładowanie...
d3ird2v
sylwester
31-12-2001 15:42

Tysiąc lat sylwestra

Tradycja sylwestrowych zabaw liczy już tysiąc lat i sięga schyłku X wieku, kiedy po raz pierwszy hucznie obchodzono nadejście Nowego Roku.

d3ird2v
d3ird2v

Legenda głosi, że w 317 roku papież Sylwester I pojmał okrutnego potwora Lewiatana i uwięził w lochach Watykanu. Zgodnie z przepowiednią Sybilli potwór miał się uwolnić w nocy z 999 na 1000 rok, co miało oznaczać koniec świata. Obawiano się, że Lewiatan - ziejąc ogniem - spali niebo i ziemię.

Gdy jednak w ostatnią noc roku potwór nie ukazał się, zapanowała ogólna radość. Ludzie wylegli na ulice, tańczyli i śpiewali. Ówczesny papież Sylwester II udzielił błogosławieństwa urbi et orbi - miastu i światu.

Sylwestrowe tańce i zabawy zostały przeniesione z Włoch na całą Europę Zachodnią.

W Polsce zabawy sylwestrowe zaczęto organizować w XIX wieku. Ich uczestnicy skupiali się jednak głównie na wróżbach i przepowiedniach dotyczących Nowego Roku.

d3ird2v

W wielu domach pieczono małe chleby i bułeczki, zwane nowymi latami, by obdzielić nimi domowników i domowe zwierzęta - na zdrowie i pomyślność.

W latach dwudziestych naszego wieku w modę weszły bale w obecnej postaci. Towarzyszyła im wielka gala, szczególny wystrój sal oraz wyszukane potrawy i ogromne ilości szampana. Od kilku lat w naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się imprezy uliczne, odbywające się na głównych placach miast.

Do największych sylwestrowych imprez należy, organizowana w tym roku już po raz 93., zabawa na nowojorskim Times Square. W poprzednich latach sylwestra świętowało tam ponad pół miliona Amerykanów. Na paryskich Polach Elizejskich też bawiło się kilkaset tysięcy osób.

W krajach skandynawskich tradycją stały się sylwestrowe biegi na nartach. W Brazylii śmiałkowie wyprawiają się łodziami w morze.

d3ird2v

Ostatni dzień roku to imieniny Sylwestra, na pamiątkę papieża, świętego Sylwestra I, który kierował Kościołem w epoce wielkich herezji i okresie formułowania głównych zasad doktryny chrześcijańskiej. Za jego pontyfikatu w 325 roku odbył się pierwszy sobór powszechny w Nicei, który ogłosił naukę o Trójcy Świętej i bóstwie Chrystusa oraz sformułował pierwsze wyznanie wiary, tak zwany Symbol Nicejski. (mp)

d3ird2v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ird2v
Więcej tematów