PolskaTysiąc chłopa goliło się w Goleniowie

Tysiąc chłopa goliło się w Goleniowie

Na stadionie miejskim w Goleniowie (Zachodniopomorskie) pobito rekord Guinnessa w jednoczesnym goleniu się wielu osób. Przez godzinę równocześnie goliło się w tym miejscu prawie tysiąc mężczyzn w różnym wieku. Poprzedni rekord należał do Chińczyków.

Tysiąc chłopa goliło się w Goleniowie
Źródło zdjęć: © PAP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/rekordowe-golenie-w-goleniowie-6038700486922881g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/rekordowe-golenie-w-goleniowie-6038700486922881g )
Rekordowe golenie w Goleniowie

Tę nietypową konkurencję ukończyło ostatecznie 924 panów, co dało im prym pierwszeństwa w tej dziedzinie, odbierając mistrzostwo uzyskane dwa lata temu przez Chińczyków. Rekord Azjatów z 2005 roku wynosił 602 mężczyzn golących się jednocześnie.

W zmaganiach z golarkami, które specjalnie na ten niecodzienny bój przygotował jeden ze znanych w świecie koncernów kosmetycznych, zmierzyli się zarówno brodaci, jak i wąsaci panowie. Jedynym warunkiem było ukończone 18 lat i wpisanie się na listę.

Każdy z uczestników dostawał od organizatorów niezbędny sprzęt: golarkę, piankę do golenia, kubek z wodą, lusterko i mydło.

Wśród zawodników byli śmiałkowie, którzy mimo sentymentu do zarostu zdecydowali się poświęcić swoje ulubione brody czy wąsy. Jednym z nich był burmistrz Goleniowa, Andrzej Wojciechowski, który zgolił pielęgnowaną od lat brodę. Swoją technikę golenia prezentowali też chętnie miejscowi policjanci.

Sobotnie "pospolite golenie" w Goleniowie zostało zorganizowane w ramach trzydniowego II Festiwalu Hanzeatyckiego. Goleniów był jednym z wielu miast należących do Hanzy. Wśród licznych imprez dla mieszkańców miasta i turystów przygotowano m.in. koncerty zespołów z Polski i zagranicy, prezentujących różne gatunki muzyki od hip hopu, poprzez rock do muzyki country. Można się też przenieść w czasy PRL-u oglądając stare kroniki filmowe, zdjęcia i plakaty.

Hanza (w jęz. staroniemieckim oznaczała "grupę" lub "rój") to organizacja, którą w XIII wieku utworzyli kupcy miast północnoniemieckich w celu obrony swoich interesów. W różnych okresach historii do Hanzy należało w sumie 70 dużych i 130 mniejszych miast w północnej Europie. Kupcy Hanzy mieli swoje przedstawicielstwa na całym kontynencie - od Portugalii po Rosję, od Skandynawii po Włochy. Organizacja straciła znaczenie dopiero w XVII wieku. Do Hanzy z polskich miast należały m.in. Gdańsk, Szczecin, Koszalin, Słupsk, Wrocław, Toruń.

W 1980 roku w holenderskim mieście Zwolle Hanza została reaktywowana i obecnie tworzy sieć 163 miast Europy, które przed wiekami także do niej należały. Związek Miast Hanzeatyckich Nowej Hanzy skupia 163 miasta z 15 krajów Europy i jest największą, dobrowolną organizacją tego typu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)