Trwa ładowanie...
d3jiwaj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tymoszenko w swoje urodziny nadal głoduje i apeluje o umowę z UE

Była premier Ukrainy, która obchodzi w środę 53. urodziny i trzeci dzień prowadzi w więzieniu głodówkę, zaapelowała do unijnych przywódców o podpisanie umowy stowarzyszeniowej z jej krajem, jeśli prezydent Wiktor Janukowycz wykaże gotowość do takiego kroku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Julia Tymoszenko
Julia Tymoszenko (PAP/EPA, Fot: ITAR-TASS / Alexander Prokopenko)
d3jiwaj

Sam Janukowycz, od którego UE domaga się uwolnienia Tymoszenko, jego głównej rywalki politycznej, po raz kolejny oświadczył, że decyzja ta leży poza jego kompetencjami.

- Kwestia Tymoszenko nie jest problemem dnia dzisiejszego. To problem 15 lat życia Ukrainy. Partnerzy Tymoszenko siedzą dziś w więzieniach w różnych krajach świata. Ukraina spłaca Rosji długi za gaz, których narobiła Tymoszenko - oznajmił w wywiadzie telewizyjnym.

Mówiąc o wymogach wypuszczenia z więzienia Tymoszenko, uważanej przez UE za ofiarę wybiórczego stosowania prawa przez władze ukraińskie, Janukowycz ocenił, że w tej kwestii powinien wypowiedzieć się sąd. - Jaki ma to związek z UE? Czy UE jest sądem? - pytał.

d3jiwaj

Rozmowę Janukowycza ze stacjami telewizyjnymi wyemitowano w godzinach porannych. Wieczorem, po widzeniu z matką w kolonii karnej Charkowie, córka Tymoszenko Jewhenija odczytała oświadczenie opozycjonistki, w którym była premier wzywa UE do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

- Jeśli pod naciskiem protestów Ukraińców Janukowycz w ostatniej chwili podejmie 29 listopada decyzję o podpisaniu umowy, to gorąco proszę was o jej podpisanie bez wahań i warunków, w tym tych, które dotyczą mego uwolnienia - czytamy.

Tymoszenko ogłosiła protest głodowy w poniedziałek - na znak solidarności z demonstrantami, którzy od ubiegłego tygodnia protestują przeciwko zerwaniu przez rząd ukraiński przygotowań do podpisania umowy z UE.

Władze w Kijowie tłumaczą swą decyzję tym, że Unia Europejska nie zaoferowała Ukrainie wystarczającego wsparcia finansowego, które uratowałoby jej finanse w związku z oczekiwanymi działaniami Rosji, sprzeciwiającej się zbliżeniu Ukrainy z Zachodem.

d3jiwaj

Umowa stowarzyszeniowa miała być podpisana na rozpoczynającym się w czwartek w Wilnie szczycie Partnerstwa Wschodniego. Janukowycz oświadczył, że wybiera się na to spotkanie.

Podziel się opinią

Share

d3jiwaj

d3jiwaj
d3jiwaj
Więcej tematów