PolskaTylko w weekend w pożarach zginęło 15 osób

Tylko w weekend w pożarach zginęło 15 osób

W weekend, od piątku do niedzieli, w całej Polsce doszło do 1543 pożarów, w których zginęło 15 osób a 77 zostało rannych. W tym samym czasie z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarło kolejnych pięć osób a 181 uległo podtruciu.

Tylko w weekend w pożarach zginęło 15 osób
Źródło zdjęć: © PAP

Jak powiedział rzecznik PSP Paweł Frątczak do pożarów dochodziło w większości przypadków w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, altanach i pustostanach. Ich przyczynami było przede wszystkim nieumiejętnie dogrzewanie się.

- Rekordowa była sobota. Doszło wtedy aż do 577 pożarów, w których zginęło pięć osób. Z kolei w niedzielę w pożarach zginęło aż siedem osób - powiedział Frątczak.

Z danych straży pożarnej wynika również, że od 27 stycznia czyli od momentu, gdy zaczęły się w Polsce silne mrozy, doszło do 4215 pożarów, w których zginęło 30 osób a 189 zostało rannych. Tlenkiem węgla podtruło się 377 osób a 18 kolejnych z tego powodu zmarło.

W tym samym czasie strażacy przeprowadzili też 400 akcji na akwenach. 12 osób utonęło w wyniku załamania się lodu a 11 udało się uratować.

Frątczak zaapelował, by korzystając z różnego rodzaju grzejników zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa. - Wychodząc z domu nie zostawiajmy grzejników włączonych. Jeśli dogrzewamy się w ten sposób, ustawiajmy urządzenia grzewcze w odległości przynajmniej 50 cm od mebli, firanek, zasłon - przypomniał Frątczak.

Strażacy przypominają też, że nie wolno zapominać o sprawdzaniu instalacji oraz systemów wentylacyjnych mieszkań i domów. - Czad jest gazem bezwonnym, bezbarwnym. Nie widzimy go ani go nie wyczuwamy. Po prostu jesteśmy coraz słabsi, tracimy świadomość i umieramy. Można chronić się przed tym instalując specjalne czujki, które wykrywają CO - przypomniał Frątczak.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Frątczak zaapelował, by unikać wchodzenia na zamarznięte jeziora i stawy oraz nigdy nie wchodzić na zamarznięte rzeki.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)