ŚwiatTylko Syria stosuje miny przeciwpiechotne

Tylko Syria stosuje miny przeciwpiechotne

Rząd syryjski jako jedyny na świecie w tym roku stosował miny przeciwpiechotne - podała w w dorocznym raporcie Międzynarodowa Kampania na Rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych (ICBL). Rok temu Damaszek również był za to krytykowany. Ale w 2011 roku, oprócz Syrii, miny lądowe stosowały Izrael, Libia i Birma.

29.11.2012 | aktual.: 29.11.2012 13:23

Do dziś - piszą w raporcie eksperci odpowiedzialni za monitoring stosowania konwencji o zakazie min (konwencja ottawska) - "zidentyfikowano jeden rząd czyniący użytek z min przeciwpiechotnych w 2012 roku - Syrię".

Miny przeciwpiechotne znajdowały się w 2012 roku na terytoriach 59 państw i sześciu terytoriów spornych.

Raport podkreśla również inne nowe wyzwania: znaczący wzrost liczby ofiar w krajach takich jak Libia, Sudan, Sudan Południowy i Syria, jak też korzystanie z min przeciwpiechotnych przez zbrojne ugrupowania w sześciu krajach: Afganistanie, Kolumbii, Birmie i Pakistanie, do których w tym roku dołączyły jeszcze Tajlandia i Jemen.

W raporcie odnotowano, że od lipca 2011 konwencję o zakazie min podpisały trzy nowe kraje: Finlandia, Sudan Południowy i Somalia. Do tej pory na całym świecie przystąpiło do niej 160 krajów.

Dane na temat ofiar min utrzymują się na podobnym poziomie od 2009 roku: 11-12 ofiar dziennie w porównaniu z 32 w 2001 roku.

ICBL w 1997 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Jednym z sukcesów organizacji jest wprowadzenie w życie traktatu ottawskiego (konwencji ottawskiej) w 1997 roku, mającego na celu wyeliminowanie użycia min przeciwpiechotnych jako środka walki zbrojnej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (0)