Tylko połowa Polaków po pięćdziesiątce uprawia seks
Około połowy uczestników badania seksualności Polaków po 50. roku życia przyznaje, że nie uprawia seksu - wynika z przedstawionych badań prof. Zbigniewa Izdebskiego.
20.02.2008 16:05
Z grupy 1800 respondentów badania aż 64% kobiet podaje, że nie utrzymują aktywności seksualnej, tylko 53% mężczyzn przyznaje, że nadal cieszy się seksem. Na pytania dotyczące powodów, dla jakich mężczyźni i kobiety nie podejmują kontaktów seksualnych największy odsetek badanych wskazuje obawy przed oceną ze strony partnera (35% mężczyzn, 20% kobiet), własną niesprawność seksualną (36% mężczyzn, 21% kobiet) oraz niską ocenę wyglądu własnego ciała (12% mężczyzn, 20% kobiet). Ok. 25% badanych nie potrafi określić i nazwać przyczyn własnych lęków.
Zdaniem prof. Izdebskiego, niepokojący jest fakt, że większość mężczyzn po 50 roku życia mających problemy z erekcją zakłada, iż w przyszłości nie podejmie życia seksualnego. Dzieje się tak, mimo dość powszechnej świadomości, że problemy z erekcją można leczyć. Aż 75% ankietowanych mężczyzn wskazuje, że słyszało o tabletkach na potencję.
Choć coraz więcej Polaków ma świadomość, że zarówno problemy związane z zaburzeniami erekcji, jak i menopauzą można skutecznie rozwiązywać, to wciąż zbyt mały odsetek wyraźnie mówi o stosowaniu "dobrodziejstw medycyny", które pomagają leczyć te zaburzenia i w pełni cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym - mówił prof. Zbigniew Izdebski.
Większość badanych mężczyzn (59%) wskazuje, że liczy na pomoc i wsparcie partnerki w rozwiązywaniu problemu dysfunkcji erekcji. Stosunek partnera do problemów z seksem jest też ważny dla badanych kobiet - terapię hormonalną zapobiegającą niektórym zmianom fizjologicznym związanym z menopauzą stosują częściej te panie, które mają stałego partnera seksualnego.
Prowadzić może nas to do konkluzji, iż łatwiej zapobiegać problemom występującym w tym wieku i walczyć z nimi wspólnie. Kobiety i mężczyźni liczą na wzajemną akceptację ze strony partnera - podkreśla prof. Izdebski.
Jego zdaniem, z badań płyną wyraźne sygnały o poprawiającej się świadomości dotyczącej metod przeciwdziałania dysfunkcji erekcji oraz zaburzeń menopauzy. Autor raportu potwierdza, że Polakom po pięćdziesiątym roku życia coraz łatwiej mówić o intymnych sprawach związanych z seksem.
Badanie przeprowadziła TNS OBOP.