Tylko ok. 10% pracujących Polaków dokształca się
W Polsce 1,2-1,5 mln osób dorosłych, czyli od 8-10% pracujących w gospodarce dokształca się. Tymczasem w krajach Unii Europejskiej z tej formy zwiększania swoich możliwości na rynku pracy korzysta ok. 20% pracujących.
"Szacuje się, że w Polsce każdy zatrudniony poświęca na szkolenie w formach zorganizowanych średnio ok. 2 godziny rocznie, podczas gdy w krajach rozwiniętych ok. 50-70 godzin rocznie" - napisano w "Strategii rozwoju kształcenia ustawicznego do roku 2010" przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.
Strategia rozwoju kształcenia ustawicznego jest pierwszym od początku transformacji ustrojowej w Polsce dokumentem rządowym ujmującym problematykę kształcenia ustawicznego w sposób kompleksowy. Została przyjęta przez rząd 8 lipca.
"Żyjemy w czasach społeczeństw opartych na wiedzy. Uczenie się przez całe życie jest nakazem chwili, bez względu na to, czy ktoś ma większe czy mniejsze chęci ku temu" - powiedziała na konferencji prasowej minister Krystyna Łybacka.
Wśród działań celowych wymienionych w strategii znalazły się m.in.: zwiększenie dostępności do informacji o kształceniu i szkoleniach, zapewnienie różnorodności oferty edukacyjnej, tworzenie warunków dla rozwoju nowych form kształcenia z uwzględnieniem technologii informacyjnych (kształcenie na odległość, w tym e-learning), doskonalenie kompetencji kadr nauczających oraz systematyczne aktualizowanie treści kształcenia i dostosowanie ich do potrzeb społeczno-gospodarczych.
Ważnym elementem strategii jest stworzenie systemu akredytacji instytucji prowadzących kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych.
Przy realizacji strategii resort edukacji liczy na środki z Unii Europejskiej. W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Rozwój Zasobów Ludzkich", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, MENiS będzie dysponowało w latach 2004-2006 środkami w wysokości 527,4 mln EUR.(iza)