Tyle poczekasz do lekarza!
NFZ okłamuje pacjentów. Kolejki do lekarzy są znacznie dłuższe, niż mówią to oficjalne informatory NFZ.
Cud! Kolejki do lekarzy zniknęły! Jak twierdzi Narodowy Fundusz Zdrowia, na wizytę u specjalisty nie trzeba wcale czekać miesiącami. Ma na to dowód – listy oczekujących pacjentów. Czarno na białym wynika z nich, że specjaliści przyjmują chorych na bieżąco. A jak jest naprawdę? Na wizytę do kardiologa w Bytomiu czekać trzeba niemal pół roku, z kolei w Kielcach urolog przyjmie nas, ale dopiero w... grudniu.
Gdzie do lekarza trzeba czekać najdłużej? A gdzie specjalista przyjmuje "od ręki"? Właśnie to każdy pacjent, bez ruszania się z domu i chodzenia do przychodni do przychodni, może sprawdzić na stronach internetowych NFZ. Z wynika stamtąd, że do wielu lekarzy można dostać się bez kolejki.
Internet internetem, ale postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawy mają się w rzeczywistości. Zadzwoniliśmy do dużych przyszpitalnych przychodni w wielkich miastach i do mniejszych gabinetów w miasteczkach. I co się okazuje? Że dane prezentowane przez NFZ nijak się mają do rzeczywistości!
Według Funduszu, np. w Radomiu do dermatologa można dostać się od ręki. – U nas nie ma oczekujących? To nieprawda – dziwi się pracownica rejestracji w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Polmed. – By dostać się do lekarza, tak jak wszędzie trzeba się czekać. Zapisy przyjmujemy na kwiecień.
Nie lepiej jest w Bytomiu. By dostać się do okulisty, wbrew temu co podaje NFZ, trzeba czekać aż cztery miesiące. – Skończyły się nam kontrakty. Proszę zadzwonić w maju, będziemy wtedy przyjmować zapisy na lipiec – radzi pracownica Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bytomiu.
Dlaczego NFZ wprowadza w błąd chorych? – To przychodnie i szpitale mają obowiązek przekazywania do NFZ informacji o licznie oczekujących na świadczenie i średnim czasie oczekiwania – mówi Andrzej Troszyński z NFZ. – Nie ma żadnych sankcji dla tych, którzy przekazują nieprawdziwe dane.
– Podstawą dobrego systemu zdrowia jest wymiana informacji. W tym przypadku ona zawiodła – przyznaje były minister zdrowia Marek Balicki (57 l.) poseł Lewicy. – Tymczasem gdyby placówki i NFZ rzetelnie informowały o tym, ile trzeba czekać za zabieg czy wizytę u specjalisty, pacjenci tylko by na tym skorzystali.
Polecamy w wydaniu internetowym eFakt.pl:
Rak zżera jej twarz. Drastyczne zdjęcia