Tydzień Ofiar Przestępstw
Po raz trzeci w całej Polsce jest obchodzony Tydzień Ofiar Przestępstw. W związku z tym w sądach, ale także w niektórych prokuraturach i kancelariach adwokackich rozpoczęło się udzielanie bezpłatnych porad prawnych ofiarom.
Informacji o uprawnieniach pokrzywdzonego udzielać będą kuratorzy sądowi, aplikanci kuratorscy oraz sądowi. Będzie można otrzymać adresy poradni, ośrodków i stowarzyszeń, ktore pomagają ofiarom przestępstw. Pomoc będzie też dotyczyć kwestii uprawnień świadków przestępstwa a także sposobu zawiadamiania różnego rodzaju instytucji o przestępstwie. Kuratorzy wyjaśnią też, jak prawidłowo napisać pismo do sądu oraz w jakiej sytuacji można zostać oskarżycielem posiłkowym, a kiedy jest się świadkiem podczas procesu sądowego.
Porady prawne nie będą jednak udzielane w sprawach toczących się aktualnie w sądzie. W ramach akcji nie będą również udzielane porady prawne z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego oraz prawa pracy.
Akcja jest skierowana przede wszystkim do ofiar przemocy w rodzinie. Z roku na rok zyskuje na popularności, o czym świadczy liczba odwiedzających - dziennie do jednego z punktów porad prawnych zgłasza się nawet pięćdziesiąt osób. Najczęściej zgłaszane problemy dotyczą trudności w wyegzekwowaniu alimentów i odszkodowań. W takich sprawach o pomoc zwracają się głównie kobiety - powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie, sędzia Wojciech Małek.
Akcja bezpłatnych porad prawnych potrwa w całej Polsce do piątku 25-ego lutego. Poradę można uzyskać telefonicznie lub osobiście w poszczególnych prokuraturach i sądach. Organizatorem "Tygodnia Ofiar Przestępstw" jest Ministerstwo Sprawiedliwości.