Tydzień Ofiar Przestępstw
Od poniedziałku do piątku pod patronatem
Ministerstwa Sprawiedliwości będzie trwał Tydzień Ofiar
Przestępstw. W tym czasie poszkodowani mogą liczyć na bezpłatne
porady prawne od różnych instytucji.
12 lutego 2003 r. Sejm przyjął ustawę, w której ustanowił 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Z inicjatywą w tej sprawie zwróciło się do Senatu Forum na rzecz Ofiar Przestępstw. Senat uznał ten pomysł za cenny i wniósł do Sejmu projekt tej ustawy.
We wtorek - 22 lutego, na uroczystej sesji w Ministerstwie Sprawiedliwości, odbywanej pod hasłem "Rok 2005 - rokiem Sprawiedliwości Naprawczej", spotkają się Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll oraz mediatorzy i przedstawiciele organizacji świadczących pomoc ofiarom przestępstw.
"Sprawiedliwość naprawcza" to trend w wymiarze sprawiedliwości, lansowany głównie w krajach skandynawskich. Jego ideą jest próba nawiązania - pod opieką mediatora - kontaktu między sprawcą a ofiarą, doprowadzenie do ich pojednania i w tym duchu wyznaczania sprawcy kary. Chodzi przede wszystkim o przeniesienie ciężaru z surowego karania na naprawienie wyrządzonej szkody i uzyskanie przebaczenia od skrzywdzonego. Z tej perspektywy drugorzędna staje się sprawa pozbawiania sprawcy przestępstwa wolności.
Adwokatura, tak jak w poprzednich latach, uczestniczy w bezpłatnym poradnictwie dla ofiar przestępstw, tym razem pod hasłem "Adwokatura dla Dobra Publicznego". Na apel prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA) o zorganizowanie bezpłatnego poradnictwa dla ofiar przestępstw, odpowiedziały Okręgowe Rady Adwokackie w całej Polsce - poinformowała rzeczniczka prasowa NRA mec. Agnieszka Metelska.
Także prokuratury i sądy rejonowe zapewniają, że od poniedziałku do piątku wyznaczeni prokuratorzy, asesorzy lub aplikanci sądowi i prokuratorscy będą informować o uprawnieniach pokrzywdzonych przestępstwami, a także udzielać bezpłatnych porad prawnych.
Warszawski sąd okręgowy zastrzega, że porady prawne nie będą udzielane w sprawach toczących się aktualnie w sądzie. W ramach akcji nie będą również udzielane porady prawne z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego czy prawa pracy. Z pomocy skorzystać może każdy, niezależnie od adresu zamieszkania i właściwości sądu.
Akcja udzielania pomocy prawnej przeprowadzana jest w sądach od 2003 r. Według Moniki Brzozowskiej z Sądu Okręgowego w Warszawie, z każdym rokiem cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem. Najczęstsze problemy, z którymi zwracano się o pomoc to: przemoc w rodzinie (znęcanie się fizyczne i psychiczne), trudności w egzekwowaniu alimentów i odszkodowań, pomoc organów ścigania i uprawnionych instytucji.
Wiele z próśb w zeszłych latach dotyczyło też wskazania adresów instytucji mogących pomóc ofiarom przestępstw: poradni, ośrodków, stowarzyszeń i innych. Prośby dotyczyły również kwestii uprawnień świadków przestępstwa, a także sposobu zawiadamiania różnego rodzaju instytucji o przestępstwie.