Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu
Pod hasłem "Troska o trzeźwość - troską o życie" rozpoczyna się od niedzieli 42. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Oprócz modlitw zaplanowano spotkania, zawody i rekolekcje dla osób wychodzących z nałogu.
Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski zwrócił się z apelem, by ostatnie dni karnawałowej zabawy nie były okazją do upijania się, lecz do podjęcia postanowienia abstynencji w Wielkim Poście. - Problemy alkoholowe w sposób najgłębszy ranią życie duchowe, upośledzają życie psychiczne i szkodzą fizycznemu wymiarowi ludzkiej egzystencji - podkreślił duchowny.
Bp Bronakowski przypomniał, że podczas obchodów tygodnia modlitw, Kościół modlić się będzie za tych, którzy wychodzą z alkoholizmu. Pamiętać będzie również o tych, którzy pomagają bliskim nadużywającym alkoholu. Modlić się będzie także za pracowników lecznictwa odwykowego.
Ponadto wiele wspólnot będzie organizowało bezalkoholowe bale karnawałowe. 22 lutego w Kamesznicy (diec. bielsko-żywiecka) odbędą się X Zimowe Igrzyska Abstynentów. Organizuje je diecezjalny duszpasterz trzeźwości i kamesznicki proboszcz ks. kan. Władysław Zązel.
W czasie Wielkiego Postu (od 25 lutego, Środy Popielcowej) będą odbywały się m.in. rekolekcje. W Rokitnie, gdzie pierwsze rekolekcje poświęcone trzeźwości odbyły się w 1989 r., rozpoczną się 27 lutego. Już w najbliższy piątek rozpoczną się rekolekcje ewangelizacyjne dla trzeźwiejących alkoholików w kaplicy na terenie szpitala w Krakowie-Kobierzynie. Poprowadzą je osoby wychodzące z nałogu.
- W wielkim dziele przemiany naszej współczesnej kultury i budowania "cywilizacji życia", troska o trzeźwość zajmuje ważne miejsce. Dlatego wciąż potrzeba nam jak największego zaangażowania w dziedzinie profilaktyki, edukacji i kształtowania wartościowych i godnych rozpowszechniania postaw, zwłaszcza wśród młodych Polaków - podkreśla bp Bronakowski.
Od kilkunastu lat Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski proponuje, aby tydzień ten obejmował ostatnie dni karnawału, aby zachęcić do umiarkowania podczas zabaw. Z kolei początek Wielkiego Postu ma zachęcić do podjęcia postanowień abstynencji.