PolskaTydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek

W całej Polsce rozpoczął się "Tydzień Bibliotek". W wielu bibliotekach będą się odbywały spotkania z autorami, promocje nowych książek, wykłady i prelekcje.

08.05.2006 | aktual.: 08.05.2006 14:00

Akcja, która potrwa do 15 maja, organizowana jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we wszystkich rodzajach bibliotek, m.in. szkolnych, publicznych i naukowych. Tegoroczna, trzecia edycja odbywa się pod hasłem "Nie wiesz? - Zapytaj w bibliotece".

Tydzień Bibliotek poświęcony jest informacji, która w dobie coraz większych możliwości wyszukiwania różnych wiadomości i szybkiego ich udostępniania - głównie drogą elektroniczną - staje się jednym z najważniejszych zadań bibliotekarstwa.

Chcieliśmy zwrócić uwagę, że zmiany, które odbywają się w Polsce, dotykają też sfery naszego działania. Biblioteki zmieniają się. Chcielibyśmy, aby obraz zmieniających się bibliotek dotarł do dużej części społeczeństwa, także do tej, która wyrywkowo z nich korzysta - powiedziała podczas konferencji prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Elżbieta Stefańczyk. Poprzez ten tydzień chcemy przybliżyć biblioteki społeczeństwu - dodała.

Organizatorom zależy na tym, aby zakres możliwości informacyjnych bibliotek eksponować w kontekście także innych jej funkcji - edukacyjnych, kulturowych, społecznych i rozrywkowych. Chcemy uświadamiać czytelnikom, że do biblioteki można przyjść po informacje bardzo proste, ale i bardziej skomplikowane, do których uzyskania często konieczna jest pomoc bibliotekarza - wyjaśniła Stefańczyk.

W ramach Tygodnia Bibliotek w placówkach na terenie całej Polski organizowane są m.in.: warsztaty internetowe, happeningi, spotkania z pisarzami, debaty, konkursy i cykle zabaw dla dzieci. Sposoby popularyzacji bibliotek organizatorzy pozostawiają do uznania poszczególnych placówek.

Akcji towarzyszy konkurs dla bibliotek na najlepszy program działań.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jest organizacją pożytku publicznego zrzeszającego osoby związane ze sprawami bibliotekarstwa i informacji naukowej w Polsce. Organizacja zajmuje się działalnością edukacyjno-szkoleniową i wydawniczą.

W Polsce istnieje ponad 8,5 tys. bibliotek (stan z 2004 roku). Są to biblioteki główne i ich filie. Sieć uzupełnia ponad 1,8 tys. punktów bibliotecznych. Z placówek bibliotecznych korzysta co piąty Polak.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)