Twórczość Miłosza na targach książki w Wilnie
W Wilnie rozpoczęły się XII Międzynarodowe Targi Książki, na których wyjątkowo dużo uwagi poświęcono setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza.
O twórczości Miłosza, o jej wpływach na rozwój litewskiej i polskiej kultury będą mówili znani literaturoznawcy, wydawcy, tłumacze, historycy, m.in. poeta Tomas Venclova, polski historyk literatury, krytyk literacki Aleksander Fiut, krytyk literacki i wydawca Jerzy Illg, wieloletnia sekretarz poety Agnieszka Kosińska oraz litewscy krytycy literaccy Viktorija Daujotyte; Mindaugas Kvietkauskas, historyk Alfredas Bumblauskas.
W ramach wileńskich targów zostanie wyświetlony film fabularny Tadeusza Konwickiego "Dolina Issy". Odbędą się też: przegląd filmów dokumentalnych poświęconych polskiemu nobliście, wystawa fotograficzna, warsztaty literackie, prezentacje tłumaczeń nowych edycji książek poety, a także spektakl Dalii Michalevicziute "Siło mowy" na podstawie twórczości Czesława Miłosza.
Jak odnotowują organizatorzy litewskich targów, w tym roku zostaną one maksymalnie wykorzystane w celu przybliżenia litewskiej publiczności twórczości i osoby Miłosza, który się urodził 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach, w powiecie kowieńskim w dziedzicznym majątku matki, położonym nad Niewiażą.
Ogółem, w tegorocznych targach udział bierze 220 wydawnictw, księgarnie, instytucje naukowe z dziewięciu krajów.
Do Wilna przyjechali pisarze z Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwajcarii, USA, Ukrainy, Rosji i Polski. W ramach spotkań z literatami odbędzie się m.in. potkanie z polskim pisarzem Andrzejem Szczeklikiem, który zaprezentuje swoją książkę "Kobieta i mężczyźni" przetłumaczoną na język litewski.
Oczekuje się, że targi odwiedzi blisko 60 tys. osób.
Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie potrwają do niedzieli 20 lutego.
Aleksandra Akińczo