Twórca wrocławskiej Pantomimy współpracował z SB
Twórca wrocławskiej Pantomimy Henryk Tomaszewski był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Polskie Radio Wrocław dotarło do archiwalnych dokumentów IPN, z których wynika, że został zwerbowany przez kontrwywiad i przybrał pseudonim "Henryk".
Na początku lat 60. teatr odwiedzał, między innymi, znany francuski mim Marcel Marceau, na którego pisał doniesienia. Informował co robi, z kim się spotyka i czy porusza tematy polityczne.
W teczce Henryka Tomaszewskiego zachowało się napisane przez niego zobowiązanie do współpracy. Z zachowanych materiałów wynika, że kontakty artysty z SB trwały od 1960 do 1966 roku. Formalna współpraca trwała półtora roku. Jednak później mim był traktowany jako kontakt poufny i udzielał informacji.
Tomaszewski w sumie napisał kilka charakterystyk poświęconych członkom zespołu oraz innym osobom, z którymi się stykał. Charakterystyki nie były pozbawione informacji o życiu prywatnym, sferze intymnej, a zatem były cenne dla SB - powiedział Ligowski.
SB zrezygnowało z kontaktów z artystą, bo - jak napisano w aktach - spotkania stały się dla niego zbyt krępujące. Poza tym w jego otoczeniu znaleziono innego, lepszego agenta o pseudonimie "Zawisza".
Tomaszewski był założycielem, dyrektorem i kierownikiem artystycznym Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Oprócz reżyserii zajmował się choreografią. Był również tancerzem. Zmarł w 2001 roku.