ŚwiatTwórca LSD: jajka to sekret długowieczności

Twórca LSD: jajka to sekret długowieczności

W zwykłych jajkach, a nie w LSD tkwi
sekret długowieczności - twierdzi 100-letni szwajcarski chemik
Albert Hofmann, twórca LSD - silnego środka halucynogennego,
popularnego w hippisowskiej subkulturze lat 60.

LSD-25 jest syntetyczną pochodną alkaloidu o silnym działaniu narkotycznym. Niewielkie dawki 20-30 gramów wywołują u ludzi barwne halucynacje, uczucie strachu, depersonalizację i zaburzenia motoryczne. Ze względu na barwność i intensywność wywoływanych wizji LSD zyskał ogromną popularność w ruchu hipisowskim.

Albert Hofmann w środę obchodził stulecie swoich urodzin. Dziennikarzowi Reutera wyjawił tajemnicę swojej długowieczności: dwa surowe jajka i zbożowe płatki na śniadanie. Ponieważ to właśnie "w jajku znajduje się wszystko, czego stworzenie potrzebuje, aby się rozwijać - witaminy, minerały i hormony".

Hofmann jeszcze przed odkryciem i syntezą LSD pracował nad wyodrębnianiem substancji czynnych występujących w roślinach leczniczych. Właśnie w ramach takich badań, których celem jest opracowanie leków na różne choroby i dolegliwości, doszło do odkrycia kwasu lizerginowego i syntezy w 1938 roku LSD.

W piątek Hofmann uczestniczył w Bazylei w rozpoczęciu weekendowego sympozjum. Celem spotkania zorganizowanego przez organizację pozarządową jest dyskusja na temat ewentualnego powrotu do badań nad klinicznym zastosowaniem LSD. LSD, zanim jego stosowanie spotkało się z zakazem, było w latach 50. stosowane w USA w ramach psychoterapii. Jednak przypadki samobójstw, morderstw i trwałych uszkodzeń psychiki pod wpływem LSD spowodowały, że zostało ono zdelegalizowany.

Obecnie naukowcy z amerykańskiego Multidyscyplinarnego Stowarzyszenia Badań nad Środkami Psychodelicznymi badają nowe zastosowania efektów podobnych do wywoływanych przez LSD w terapii tzw. bólu głowy gromadnego, podobnego do bolesnej migreny.

Wciąż jest ono moim dzieckiem z problemami- mówi o LSD Hofmann. - Ale bardzo często takie dzieci z problemami wyrastają na cudowne dzieci. Mam nadzieję, że za jakiś czas LSD znajdzie swoje miejsce w społeczeństwie.

W środę, podczas urodzinowych uroczystości, Hofmann podpisał się pod apelem organizatorów sympozjum, aby zalegalizować stosowanie LSD do badań naukowych i w badaniach klinicznych. Apel będzie rozsyłany do władz w Europie i USA.

Hofmann spodziewał się, że jego wynalazek będzie pomocny w psychiatrii, szczególnie w rozpoznawaniu schizofrenii.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)