PolitykaTwój Ruch - tak będzie się nazywała nowa partia

Twój Ruch - tak będzie się nazywała nowa partia

Twój Ruch - tak będzie się nazywała nowa partia, która powstanie w Warszawie na nadzwyczajnym kongresie. Będzie to mutacja Ruchu Palikota - do dotychczasowych polityków RP dołączy kilka nowych twarzy i tak powstanie TR - informuje "Rzeczpospolita".

Twój Ruch - tak będzie się nazywała nowa partia
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

Szefem partii pozostanie Janusz Palikot. Jego zastępcą ma zostać europoseł Marek Siwiec, niegdyś minister Aleksandra Kwaśniewskiego.

Gazeta pisze, że prezydium partii ma być szerokie — Palikotowi zależy na pokazaniu, że buduje wielonurtowy ruch społeczny. W prezydium znajdą się więc naukowcy, tacy jak przyjaciel Palikota prof. Jan Hartman, a także wpływowi działacze lewicy, tacy jak dawny prezes TVP Robert Kwiatkowski, wcześniej związany z SLD. Będą tam też przedstawiciele klubu parlamentarnego partii.

Poseł Andrzej Rozenek zapowiada, że program ugrupowania zostanie uzupełniony o nowe wątki, a partia będzie socjalliberalną formacją centrolewicową. Rozenek dodaje, że najważniejsze teraz są sprawy społeczne: emerytury, oświata i ochrona zdrowia.

W programie Ruchu Palikota postuluje się między innymi: rozdział państwa od Kościoła m.in. poprzez zakaz udziału duchownych w uroczystościach państwowych i usunięcie lekcji religii ze szkół. Partia opowiada się także za liberalizacją ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz za refundacją zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego.

Ruch Palikota domaga się również legalizacji tak zwanych miękkich narkotyków, czyli marihuany, LSD, extasy i grzybów halucynogennych.

W programie znajdują się także postulaty zmniejszenia Sejmu i likwidacji Senatu, darmowego dostępu do środków antykoncepcyjnych oraz Internetu, połączenia ZUS-u i KRUS-u, wprowadzenia podatku liniowego w wysokości 18 procent, zmniejszenia nakładów na armię do 1 procenta PKB i zwiększenia wydatków na kulturę do 1 procenta PKB.

Źródło: "Rzeczpospolita", IAR

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (493)