Trwa ładowanie...
d37kogd

Twitter pozywa amrykański resort sprawiedliwości i FBI

Twitter pozwał resort sprawiedliwości USA i FBI. Portal społecznościowy domaga się prawa do ujawniania większej liczby informacji dotyczących skali inwigilowania jego użytkowników przez agencje federalne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Twitter pozywa amrykański resort sprawiedliwości i FBI
(WP.PL, Fot: Robert Kulig)
d37kogd

"Próbowaliśmy osiągnąć bez sporu sądowego taki poziom transparentności, na jaki zasługują nasi użytkownicy, ale bezskutecznie" - poinformował Twitter we wtorek na blogu i ujawnił, że zwrócił się do sądu o uznanie, iż "ograniczenia dotyczące naszych możliwości wypowiadania się na temat prowadzonej przez rząd inwigilacji są niekonstytucyjne w świetle pierwszej poprawki do konstytucji".

Twitter, podobnie jak i inne portale, ma zakaz ujawniania szczegółowych danych dotyczących skali żądań informacji o aktywności jego użytkowników.

Służby amerykańskie mogą żądać takich informacji, powołując się na względy bezpieczeństwa narodowego. Firmy internetowe podkreślają, że odpowiadają na takie wnioski tylko na podstawie nakazu sądowego i że - w interesie przejrzystości relacji z klientami - chcą publikować bardziej konkretne informacje o działaniach służb rządowych.

d37kogd

Wstępując na drogę sądową, Twitter chce uzyskać zgodę na opublikowanie swego pełnego "raportu przejrzystości", dokumentującego żądania udostępniania agencjom federalnym informacji dotyczących jego użytkowników.

Inne wielkie firmy internetowe, m.in. Microsoft i Google, zawarły w tym roku z rządem USA porozumienie rozszerzające nieco możliwości ujawniania liczby wniosków o informacje dotyczące ich użytkowników. Twitter nie był stroną tamtego porozumienia.

d37kogd

Podziel się opinią

Share
d37kogd
d37kogd
Więcej tematów