Trwa ładowanie...

Twardy brexit prawdopodobnym scenariuszem? "Czas gra na jego korzyść"

- Od strony formalnej najbardziej "uprzywilejowanym" scenariuszem jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. W przypadku twardego brexitu wystarczy jedynie czas - mówił w piątek na antenie Polskiego Radia 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Share
Twardy brexit prawdopodobnym scenariuszem? "Czas gra na jego korzyść"
Źródło: East News
d35l4lr

"Od strony formalnej najbardziej "uprzywilejowanym" scenariuszem jest wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia"

Na początku stycznia brytyjska Izba Gmin zagłosowała przeciwko wynegocjowanej przez rząd Theresy May umowie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W przypadku braku przegłosowania tego dokumentu lub alternatywnego rozwiązania, art. 50 traktatu o UE Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez porozumienia o północy z 29 na 30 marca.

- Od strony formalnej najbardziej "uprzywilejowanym" scenariuszem jest wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia. To jest już wpisane w prawo brytyjskie. Każdy inny scenariusz wymaga legislacji. W przypadku twardego brexitu wystarczy jedynie czas – komentował w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup z PISM.

Twardy brexit prawdopodobny? Scenariusze dla Wielkiej Brytanii

Wśród możliwych scenariuszy wyjścia z impasu są m.in.: powtórzenie głosowania w Izbie Gmin po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony UE, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatu, wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii – wylicza portal PolskieRadio24.pl.

Na tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos kanclerz Austrii, Sebastian Kurz oświadczył, że Unia Europejska jest gotowa przesunąć datę opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

d35l4lr

Podziel się opinią

Share
d35l4lr
d35l4lr
Więcej tematów