Trwa ładowanie...

Tuwim na śmietniku. "Co to się porobiło?"

"Kątem oka łapię, że książeczka jest mi znana, wręcz jakbym ją wyjął z mojej półki z książkami. Śmieci wyrzucam, zawracam, już teraz wiem, co chwytam w ręce i wstrząśnięty, co tu dużo ukrywać, idę do samochodu" - taki wpis na swoim Facebooku umieścił Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który znalazł na osiedlowym śmietniku książkę Juliana Tuwima. "Nie wyrzucajcie takich książek. W ogóle nie wyrzucajcie książek" - zaapelował Owsiak.

Tuwim na śmietniku. "Co to się porobiło?" Tuwim na śmietniku. "Co to się porobiło?" Źródło: PAP, fot: PAP/Paweł Supernak
dr45hug

Jurek Owsiak znalazł książkę w swoim osiedlowym śmietniku. "Wchodzę i kątem oka widzę książkę opartą o ścianę; książkę na półeczce, gdzie jest miejsce na stare baterie. Kątem oka łapię, że książeczka jest mi znana, wręcz jakbym ją wyjął z mojej półki z książkami. Śmieci wyrzucam, zawracam, już teraz wiem, co chwytam w ręce i wstrząśnięty, co tu dużo ukrywać, idę do samochodu" - napisał Owsiak na Facebooku. Do wpisu dołączył zdjęcie z cennym znaleziskiem.

Okazało się, że w osiedlowym śmietniku była "Lokomotywa i inne wesołe wierszyki" Juliana Tuwima, do której ilustracje przygotował Jan Marcin Szancer. "Co to się porobiło, że wiersze na których wychowałem się ja, moje dzieci, moje wnuczki wylądowały na śmietniku? Oczywiście czekają już na moich prawnuków – "Rzepka", "Ptasie radio" i nieśmiertelna "Lokomotywa". Pogłaskałem książeczkę, przytuliłem, wziąłem ze sobą. Mam - napisał Owsiak. Zwrócił się także do wszystkich z apelem. "Nie wyrzucajcie takich książek. W ogóle nie wyrzucajcie książek. To takie niedobre i we mnie wzbudziło lęk i smutek, że świat takich opowiadań został zaniesiony do śmietnika".

30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

"Przejrzyj na oczy" to hasło tegorocznego finału WOŚP. Jak co roku tysiące wolontariuszy uzbrojonych w czerwone serduszka i puszki wyruszą na ulice miast, miasteczek i wsi, aby zbierać pieniądze dla okulistyki dziecięcej. Wielki finał już w niedzielę, 30 stycznia.

dr45hug

W tym roku WOŚP gra dla okulistyki dziecięcej. Co roku na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy małych pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są - poza pogorszeniem ostrości wzroku - jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga specjalistycznych zabiegów.

30. Finał - jaki sprzęt zostanie zakupiony?

Za środki zebrane podczas 30. finału WOŚP zakupiony zostanie angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka, najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy i stoły operacyjne.

WP gra dla WOŚP. Wygraj wywiad z Robertem Makłowiczem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dr45hug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr45hug
Więcej tematów