ŚwiatTusk ratował sytuację i naraził się na hejt. Juncker jest problemem

Tusk ratował sytuację i naraził się na hejt. Juncker jest problemem

– Tusk widział, w jakim Juncker jest stanie i nie wiedział, co ze sobą zrobić – mówi WP unijna urzędniczka. Była świadkiem tego, jak były polski premier pomagał Junckerowi wyplątać się z marynarki. Przewodniczący Komisji Europejskiej ma problem z alkoholem. W Brukseli nie jest to tajemnicą.

Tusk ratował sytuację i naraził się na hejt. Juncker jest problemem
Źródło zdjęć: © AFP/EAST NEWS | John Thys
Jarosław Kociszewski

W polskim internecie zaroiło się od złośliwych komentarzy pod adresem Donalda Tuska, który przed konferencją prasową pomógł szefowi KE uporać się z niesforną garderobą. Zdaniem zastrzegającej anonimowość unijnej urzędniczki to niecodzienne wydarzenie wyglądało dziwnie, ale wynikało z potrzeby chwili. Problem alkoholowy Junckera dla nikogo nie jest tajemnicą. Stał się też jedną z głównych linii ataku na polityka.

Wyjątkiem nie jest posłanka Krystyna Pawłowicz, która w marcu, w liście do Junckera napisała: "Tą sprawą, a właściwie problemem europejskiej wspólnoty, jest trudna do ukrycia Pana choroba alkoholowa". Europejska prasa bulwarowa prześciga się w takich atakach. Jedna z gazet w 2016 r. wyliczyła, że przewodniczący KE wypił cztery lampki szampana podczas wywiadu, w którym przekonywał, że... nie ma problemu z alkoholem.

Komisja europejska radzi nie pić alkoholu w upale

Ostatnio komentatorzy zauważyli, że Juncker będzie miał kłopoty z prowadzeniem negocjacji brexitowych. KE wydała instrukcję dla urzędników w związku z falą letnich upałów. Wśród zaleceń z 19 czerwca, które mają zapewnić efektywną pracę, znalazło się unikanie alkoholu i jedzenie lekkich posiłków.

Obraz
© WP.PL

- To jest fenomen, ale on po pijaku mówi lepiej, niż nie jeden na trzeźwo – opowiada Wirtualnej Polsce brukselska urzędniczka. W instytucjach unijnych Juncker ma opinię zasłużonego, choć nie wybitnego polityka. W przeszłości wyróżniał się i ma niewątpliwe osiągnięcia jako wieloletni premier Luksemburga i szef Eurogrupy. Teraz przede wszystkim zwraca na siebie uwagę dziwnym zachowaniem.

Podczas publicznych wystąpień przewodniczący KE jest wyjątkowo jowialny i regularnie przekracza dopuszczalne granice dobrego smaku. Nazwanie premiera Węgier Orbana "dyktatorem" było jedną z głośniejszych wpadek Junckera. Podczas spotkań regularnie klepie swoich rozmówców po policzkach i ostentacyjnie porównuje krawaty.

Polityk znajduje rozmaite wytłumaczenia swojego stylu bycia. W jednym z wywiadów tłumaczył, że "taki po prostu jestem". Kiedy indziej wyjaśniał niestabilny chód następstwami ciężkiego wypadku samochodowego. Rzeczywiście, po wypadku w 1989 r. Jean-Claude Juncker przez trzy tygodnie był w śpiączce, a później długo jeździł na wózku inwalidzkim.

Ta plama na charakterze nie pójdzie w zapomnienie

Rozmówczyni WP podkreśla, że problem alkoholowy wyciągnięto mu przy okazji wyborów na szefa KE w 2014 r. Jako pierwszy napisał o tym renomowany, niemiecki dziennik "Der Spiegel". Ta łatka, albo plama na charakterze, trwale przylgnęła do polityka i teraz przykrywa wszystko inne.

Bez wątpienia jest to kłopotliwa przywara, która rzutuje nie tylko na wizerunek Junckera, ale także ludzi wokół niego. Przykładem jest sprawa Tuska i marynarki. Pół biedy, jeśli jest to jedynie kłopot wizerunkowy. Konkurenci Jeana-Claude’a Junckera na pewno do tego problemu powrócą, jeżeli będzie starał się o drugą, pięcioletnia kadencję. Nowy przewodniczący KE zostanie wybrany dokładnie za dwa lata, w czerwcu 2019 r.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (815)