Trwa ładowanie...
d3fqkob
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tusk: poświęcimy wszystkie siły, by idea rozszerzenia UE była faktem

Polska prezydencja poświęci wszystkie swoje siły i starania, by idea rozszerzenia UE była faktem, a nie tylko hasłem - zadeklarował w Zagrzebiu premier Donald Tusk. Dodał, że Polsce, jak obecnie Chorwacji, też było ciężko, gdy musiała dostosowywać swe standardy do unijnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tusk: poświęcimy wszystkie siły, by idea rozszerzenia UE była faktem
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3fqkob

Chorwacja finalizuje obecnie negocjacje akcesyjne. Rząd w Zagrzebiu deklaruje, że do końca czerwca tego roku zamknie wszystkie rozdziały negocjacyjne, by formalne podpisanie traktatu akcesyjnego nastąpiło już w czasie polskiego przewodnictwa w Unii - najpóźniej w grudniu 2011 r.

- Polska prezydencja poświęci wszystkie swoje siły i starania, aby idea rozszerzenia UE była faktem, a nie tylko hasłem. Chcemy dzielić się swoim doświadczeniem i pomagać Chorwacji, tak jak nam pomagano, kiedy my wchodziliśmy do Unii. Najważniejszą jednak sprawą jest to, co każdy dumny naród robi z własną historią i przyszłością - mówił premier podczas konferencji po spotkaniu z szefową rządu Chorwacji Jadranką Kosor.

Jak zaznaczył, Polska tak samo kocha swoją niepodległość jak Chorwacja i "nigdy nie była tak silna, tak niepodległa i tak wolna, jak wtedy gdy stała się członkiem europejskiej rodziny". - Nam też było ciężko, kiedy musieliśmy dostosowywać polskie standardy do tych, które obowiązują w UE, czasami nawet irytowaliśmy się, że tego się od nas oczekuje. Później zrozumieliśmy, że to się przede wszystkim nam opłaca, nie Brukseli (...), ale nam Polakom opłaciło się zbudowanie tych standardów, które są uznawane za europejskie. Jestem przekonany, że wasze doświadczenie będzie podobne - podkreślił premier.

d3fqkob

Dodał również, że jest spokojny o pełną akceptację we wszystkich stolicach europejskich dla idei akcesji Chorwacji do Unii Europejskiej. - Nie znam żadnego poważnego polityka, który kwestionowałby sens akcesji Chorwacji do UE, także nie będę musiał nikogo przekonywać. Naszym wspólnym zadaniem z panią premier jest pilnowanie tempa, agendy, pomoc Chorwacji, aby sprostała tym wyzwaniom i standardom. Natomiast jestem naprawdę spokojny o pełną akceptację we wszystkich stolicach europejskich, ale oczywiście uczulę moich przyjaciół z Cypru i Danii, aby byli równie oddanymi patronami sprawy chorwackiej jak polska prezydencja - mówił Tusk w odpowiedzi na pytanie o poniedziałkowe spotkanie z szefami Danii i Cypru.

Głównym tematem tych rozmów - jak podkreślił - będzie współpraca trzech prezydencji na temat wieloletnich ram finansowych i budżetu europejskiego. - Bo jak państwo wiecie Europa, to także duże pieniądze na rozwój dla wszystkich państw członkowskich, dlatego już długo i intensywnie współpracujemy z panią premier przekazując polskie doświadczenia, tak aby Chorwacja po wstąpieniu do Unii jak najlepiej wykorzystała środki europejskie - dodał szef polskiego rządu.

Tusk wcześniej w ramach swojej trzydniowej wizyty na Bałkanach odwiedził Czarnogórę i Serbię.

d3fqkob

Podziel się opinią

Share

d3fqkob

d3fqkob
Więcej tematów