PolskaTusk: policja pierwsza odczuje koniec kryzysu

Tusk: policja pierwsza odczuje koniec kryzysu

Premier Donald Tusk zapewnił podczas głównych obchodów 90. rocznicy powstania policji, że jej funkcjonariusze jako pierwsi odczują koniec kryzysu. Na Pl. Piłsudskiego w Warszawie funkcjonariuszom wręczono awanse i odznaczenia oraz nadano sztandary komendom policji.

Tusk: policja pierwsza odczuje koniec kryzysu
Źródło zdjęć: © PAP

24.07.2009 | aktual.: 24.07.2009 14:37

W uroczystościach na placu Piłsudskiego w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, kierownictwo policji, związki zawodowe, stowarzyszenia oraz wyróżnieni funkcjonariusze i pracownicy policji. Były także delegacje policjantów z kilkunastu państw europejskich w tradycyjnym umundurowaniu m.in. z Białorusi, Litwy, Czech i Słowacji.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, krzyżem papieskim oraz pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty i wieńce. Wartę honorową przed Grobem pełnili wyróżnieni policjanci. Funkcjonariuszom wręczono awanse i odznaczenia oraz nadano sztandary komendom policji m.in. w Katowicach, Poznaniu i Gorzowie Wlkp. Sztandary poświęcił biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski.

- Polacy i państwo polskie nie wybaczy swoim funkcjonariuszom słabości, braku profesjonalizmu, braku odwagi. Zaakceptuje natomiast wszystkie wasze działania, jeśli tak jak do tej pory cechować je będą odwaga, odpowiedzialność i profesjonalizm. Za to, że jesteście właśnie tacy, chciałem wam bardzo podziękować - zwrócił się do policjantów Tusk.

Jego zdaniem, kiedy pojawią się pierwsze fakty świadczące o tym, że Polska wygrywa z kryzysem, policja odczuje to jako pierwsza. - Zdaję sobie sprawę, że nawet najszczersze słowa uznania nie zastąpią środków i możliwości technicznych, logistycznych i finansowych, które są w waszej służbie niezbędne, abyście mogli budować autorytet i szacunek dla prawa - powiedział Tusk.

- Wasze poświęcenie, także to ciche poświęcenie wtedy, kiedy dowiadujecie się, że będzie mniej środków, jest warte nie tylko szacunku (...), ale jest także warte szybkich, dobrych dla was decyzji wtedy, kiedy ten czas będzie trochę dla nas lepszy -podkreślił szef rządu.

Podziękował też policjantom za "ofiarność, cierpliwość, za wyrozumiałość" wobec trudnych nieraz decyzji finansowych. Premier podkreślił, że policja podobnie jak nauczyciele, straż pożarna, urzędnicy państwowi to "rdzeń polskiego państwa".

Tusk nawiązał do nawałnic, które w nocy przeszły na wieloma regionami kraju, powodując śmierć kilku osób. Szef rządu podziękował funkcjonariuszom za ich ciężką pracę.

Przypominając niedawną akcję policji przy eksmisji kupców z hali targowej KDT w Warszawie, premier powiedział, że policja po raz kolejny udowodniła, że wówczas, kiedy działa profesjonalnie, odważnie i w ramach prawa, Polacy rozumieją jej służbę i zadania.

Zdaniem Tuska działania policji zyskują coraz większą akceptację społeczną. - Wszędzie tam, gdzie byli polscy policjanci, w czasie pokoju i w czasie wojny, wtedy kiedy było najtrudniej, tam Polacy zawsze czuli się bezpieczni - powiedział szef rządu.

Komendant główny policji gen. insp. Andrzej Matejuk zapewnił, że każda złotówka wydana na policję jest dobrze zagospodarowana, o czym świadczy - jego zdaniem - rosnąca skuteczność w zwalczaniu przestępczości. Jak dodał, odznaczenia dla policjantów są dowodem uznania za ich ofiarną służbę. - Życzę wam satysfakcji w jej pełnieniu - zwrócił się do policjantów Matejuk.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło odczytał list prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w którym podziękowało on policjantom za ich pełną poświęcenia służbę i zaangażowanie.

Komenda Główna Policji uruchomiła w piątek serwis internetowy poświęcony policji w latach 1918-1939. Na stronie - www.panstwowa.policja.pl - można przeczytać o tej formacji oraz uprawnieniach i obowiązkach policjantów w tamtym okresie. W serwisie zamieszczone są teksty najważniejszych aktów prawnych oraz wzory umundurowania.

Polska policja została powołana ustawą Sejmu z 24 lipca 1919 roku. Ustanowienie święta policji w rocznicę przyjęcia ustawy jest nawiązaniem współczesnej policji do jej międzywojennej poprzedniczki. W tej największej formacji mundurowej w kraju pracuje ok. 100 tys. funkcjonariuszy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)