PolskaTusk: oburzająca "wojna na górze"

Tusk: oburzająca "wojna na górze"

Platforma Obywatelska musi powiedzieć "dość" politycznej wojnie każdego z każdym, łamaniu nadziei na racjonalny rząd i samorząd - oświadczył szef PO Donald Tusk podczas konwencji inaugurującej kampanię samorządową tej partii.

Hasłem "PO stronie obywateli" rozpoczęła kampanię przed jesiennymi wyborami samorządowymi Platforma Obywatelska. Jak podkreślają jej liderzy, Platforma chce wygrać te wybory i "uchronić Polskę lokalną przed Prawem i Sprawiedliwością".

"W 2006 roku chcemy ochronić Polskę przed władzą prowokującą konflikt, wojnę na górze, wzajemną agresję ludzi i instytucji. Taką władzę stworzył w Polsce PiS. Dlatego Polska samorządowa nie może się dostać w ręce PiS-u" - głosi rezolucja przyjęta przez aklamację na sobotniej konwencji Platformy.

W warszawskiej Hali Mery zgromadziło się ok. 3 tys. osób - działaczy i sympatyków Platformy z całego kraju, przede wszystkim samorządowców: związanych z PO wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Konwencję rozpoczęło wystąpienie szefa Platformy Donalda Tuska. Nie możecie oddać Polski politykom, którzy chcą tę oburzającą "wojnę na górze" przenieść niżej, na poziom samorządu - zwrócił się Tusk do działaczy Platformy. Zagrzewał ich do wysiłku w batalii samorządowej. Musicie wygrać, by nikt nie wykopywał rowów nienawiści na poziomie gminy czy powiatu - bo Polska tego nie wytrzyma - powiedział.

Polacy potrzebują dzisiaj zaufania, odpowiedzialności i prawdziwej solidarności. Polsce potrzeba gospodarzy, którzy potrafią rozwiązywać codzienne ludzkie problemy, budować międzyludzką solidarność i zaufanie obywateli do władzy - przekonywał. Tymczasem władza centralna "wytacza" armaty przeciwko wszystkim sferom społecznym, w tym przeciw samorządom.

Można zbudować mądrą władzę

Platforma musi powiedzieć "dość" politycznej wojnie każdego z każdym, łamaniu nadziei na racjonalny rząd i samorząd. Polacy oczekują innych znaków, emocji i drogowskazów, niż te, które wylewają się z ciągłych politycznych konfliktów, utarczek i wojen. Będziecie armią pokoju, tak, aby ludzie uwierzyli, ze od podstaw można zbudować mądrą władzę - kontynuował Tusk.

Tusk zacytował słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ze wstępu do PiS-owskiego projektu konstytucji: Polsce potrzebna jest koncepcja kontroli państwowej, która obejmuje wszystkie dziedziny życia publicznego, nie pozostawiając sfer niczyich. To nie są słowa Łukaszenki - powiedział Tusk. Wzywam was abyście pozostali sferą niczyją, abyście ochronili Polskę przed takim projektem. Idźcie i wygrywajcie te wybory- dodał.

Rokita ma wizję gminy PiSowo

Wiceszef Platformy Jan Rokita odmalował sarkastyczną wizję fikcyjnej gminy PiSowo, w której nowowybrany wójt rozpoczyna urzędowanie od rozprawienia się z "kłamiącą jak 'bura suka'" lokalną gazetą (nawiązanie do wypowiedzi wicepremiera Ludwia Dorna w Radiu Zet). Następnie przy pomocy "najtajniejszych z tajnych służb" torpeduje fuzję miejscowego sklepu spożywczego z warzywniczym. Wójt - kontynuował Rokita - przerywa budowę drogi rozpoczętą jeszcze przed jego kadencją rozumując, że "kto buduje drogę, buduje 'układ'". W gminie PiSowo nie ma lekarzy, bo wzięto ich "w kamasze". Wójt siedzi w swoim pokoju ze stertą różnokolorowych teczek, do których nikt nie może zajrzeć. Nikt nie zobaczy, co jest w teczkach, ale to co w nich jest - jest straszne - mówi mieszkańcom gminy, którzy chcieli poznać ich zawartość. Tak właśnie - według Rokity - wyglądać będą rządy Prawa i Sprawiedliwości w terenie, jeśli samorządowcy tej partii chcieliby naśladować centralę.

Dwóch Napoleonów skarci Polskę?

W dziejach każdego kraju co jakiś czas pojawia się kolejny kandydat do odegrania roli Napoleona. Być może teraz Polska ma zostać skarcona aż dwoma Napoleonami - mówił witany owacjami senator Platformy Stefan Niesiołowski. Ale tak jak Napoleon miał swoje Waterloo, tak i wasze zbliża się nieuchronnie. Miejmy nadzieję - dla dobra Polski - że się z niego nie podniesiecie - powiedział Niesiołowski.

Pełnomocnik PO ds. wyborów samorządowych, Waldy Dzikowski zachęcał samorządowców do udziału w zainicjowanej przez Platformę debacie o ewentualnych zmianach w ustroju samorządu.

Samorządowcy wypełnili w czasie konwencji zawierającą kilkanaście pytań ankietę dotyczącą m.in. większościowego głosowania w wyborach samorządowych na wszystkich szczeblach, bezpośredniego wyboru starosty oraz marszałka województwa, ograniczenia kadencyjności w samorządach, zwiększenia kompetencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w stosunku do rady, likwidacji miast na prawach powiatu, zwiększenia udziału samorządów w podatkach.

Są w Polsce ludzie i partie polityczne - powiedział Dzikowski - dla których samorząd jest solą w oku. Dla nas, dla Platformy, samorząd jest solą ziemi. Polskiej ziemi.

"Chcemy - podkreślono w rezolucji - samorządu, który jest skutecznym i uczciwym opiekunem Polski lokalnej. Samorządu, który wykonuje zadania, zamiast atakować agresywną propagandą. Samorządu, który współpracuje z ludźmi i instytucjami, zamiast walczyć o ich przejęcie i pełną kontrolę. Samorządu, który ufa ludziom i budzi ich zaufanie, zamiast wywoływać wzajemną podejrzliwość i oskarżenia".

W czasie konwencji, na znak solidarności z demokratyczną opozycją na Białorusi w przeddzień wyborów prezydenckich w tym kraju, w hali Mery zawisła biało-czerwono-biała flaga, a zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)