PolskaTusk obiecał pomoc pracownikom zakładów mięsnych JBB

Tusk obiecał pomoc pracownikom zakładów mięsnych JBB

Premier Donald Tusk obiecał pomoc pracownikom zakładów mięsnych JBB w Łysych, które spłonęły w ubiegły poniedziałek. - Przygniatająca część tych, którzy tracą pracę w zakładach JBB może liczyć - na różnych etapach - na przywrócenie do pracy - zapewnił szef rządu, który odwiedził przed południem Łyse.

Tusk obiecał pomoc pracownikom zakładów mięsnych JBB
Źródło zdjęć: © PAP

08.07.2009 | aktual.: 08.07.2009 14:19

Szef rządu obiecał pomoc zarówno byłym już pracownikom JBB, jak i właścicielowi firmy, który za kilka miesięcy chce wznowić część produkcji. Po pożarze zakładów mięsnych półtora tysiąca osób zatrudnionych w JBB dostało wypowiedzenia z pracy. W regionie tym trudno znaleźć inne zatrudnienie, wiele rodzin zostało więc bez środków do życia.

Obiecana przez premiera pomoc, to przede wszystkim wydłużenie czasu wypłat zasiłków dla bezrobotnych z 6 do 12 miesięcy na terenie, gdzie z powodu zwolnień w JBB wzrosło bezrobocie. Większe pieniądze na pomoc społeczną. Ponadto Bank Gospodarstwa Krajowego ma pomóc w rozmowach z innymi bankami o odroczeniu spłat kredytów rodzin, które je mają.

Premier zaznaczył, że "tutaj nikt z workiem pieniędzy nie przyjechał". - Chodzi o to, aby przede wszystkim znaleźć takie sposoby pomocy, które nie uczynią byłych pracowników JBB trwale bezrobotnymi - podkreślił szef rządu. Jak mówił, biorąc pod uwagę małe szanse na alternatywne zatrudnienie w tym regionie, najważniejsza jest jak najszybsza odbudowa zakładu. Administracja rządowa i firmy ubezpieczeniowe, na które rząd ma wpływ, mają możliwie, na ile prawo zezwala, przyspieszać i upraszczać procedury, by prace mogły ruszyć jak najszybciej. Nie wykluczył, że możliwe będzie skorzystanie z funduszy unijnych.

Na spotkaniu z mieszkańcami, mówiąc o przewidzianych dla nich formach pomocy premier przyznał jednak, że to nie jest tyle, ile "mogliby mieć, gdyby tego pożaru nie było". - Ale to jest niewykonalne, by w pełni dać wam to, co utraciliście z tytułu utraconego miejsca pracy i w związku z tym proponuję tyle, co możliwe - podkreślił Tusk.

Premier odwiedził zakład i oglądał zniszczenia po pożarze, który wybuchł w ubiegły poniedziałek. Cała część produkcyjna zakładów, które w ostatnim czasie wytwarzały 300-440 ton przetworów mięsnych na dobę, przestała istnieć. Zwolnienie z dnia na dzień półtora tysiąca osób, to poważny problem społeczny dla kilku powiatów, bo w firmie w Łysych pracowali nie tylko miejscowi, ale także mieszkańcy okolicznych gmin z województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

W rozmowach z dziennikarzami wiele osób podkreślało, że liczą przede wszystkim na szybką odbudowę zakładu i żyją nadzieją na powrót do pracy. - Dla mnie najważniejsze jest, żeby pomóc pracownikom - mówił właściciel JBB Józef Bałdyga, pytany przez dziennikarzy, jakiej pomocy oczekuje od rządu. Premier podkreślił, że Bałdyga cieszy się dużą wiarygodnością nie tylko u pracowników, ale także ze strony miejscowych samorządów (JBB to najpoważniejszy płatnik podatków w gminie Łyse), czy administracji państwowej, w tym podatkowej.

Przyczyna pożaru zakładów JBB w Łysych nie jest na razie znana. Podobnie dokładna wartość wielomilionowych strat. Z ogniem walczyło tam kilkuset strażaków z województw: mazowieckiego i podlaskiego. Po pożarze wielu pracowników pomagało uprzątnąć pogorzelisko zajmujące kilka hektarów, w tym tony spalonych wędlin.

Józef Bałdyga zapowiedział, że jesienią w odbudowanej w pierwszym etapie części firmy wznowi produkcję. Zatrudnienie odzyskałoby wówczas pierwszych czterysta osób. Ocenił, że pełna odbudowa zakładu i jego mocy produkcyjnych zajmie do trzech lat.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)