Tusk: niemieckie roszczenia są bezczelne
Lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk uważa, że uchwała dotycząca niemieckich roszczeń powinna przede wszystkim zapewnić polskim obywatelom bezpieczeństwo przed roszczeniami niemieckimi. Projekt uchwały przygotowany przez Platformę mówi jednak również o reparacjach wojennych dla Polski.
07.09.2004 | aktual.: 07.09.2004 09:18
W wywiadzie dla "Sygnałów Dnia" Donald Tusk powiedział, że w sensie moralnym i finansowym Polska ciągle jest narodem, który podczas II Wojny Światowej był najbardziej poszkodowany, a po wojnie został najmniej usatysfakcjonowany. Dodał jednak, że gdyby nie, jak to określił, "bezczelne" roszczenia ze strony niemieckiej, to atmosfera nieufności nie miałaby miejsca.
Zdaniem lidera Platformy Obywatelskiej są już efekty naszej twardej postawy w stosunku do roszczeń niemieckich. Podkreślił, że w samych Niemczech uważa się, że to właśnie ich rząd powinien płacić za roszczenia cywilne. Donald Tusk dodał, że rząd niemiecki powinien uznać, iż przesiedlenia po drugiej wojnie światowej były wynikiem agresji Niemiec na Polskę i żaden mieszkaniec Polski na ziemiach odzyskanych nie powinien obawiać się roszczeń niemieckich.
Donald Tusk opowiedział się również za ograniczeniami co do zasiadania w Sejmie dla osób skazanych prawomocnymi wyrokami sądowymi. Przypomniał również, że Platforma Obywatelska opowiada sie za likwidacją Senatu. Z całą pewnościa osób żyjących ze sprawowania władzy, a nie dających ludziom żadnego pożytku, jest zdecydowanie za dużo - powiedział gość "Sygnałów Dnia". Platforma Obywatelska zamierza w tej sprawie zorganizować referendum.
Donald Tusk powiedział również, że kandydatem Platformy na premiera po wyborach jest Jan Rokita. Jeśli zaś Platforma będzie na tyle silna, aby skutecznie uczestniczyć w wyborach prezydenckich, to brana pod uwagę będzie moja kandydatura - dodał Donald Tusk.