Trwa ładowanie...
d3jpnmt

Tusk: inwestujcie w Polsce, tak jak my w Kanadzie

Na zakończenie wizyty premiera Donalda Tuska w Kanadzie w gmachu parlamentu w Ottawie odbyło się spotkanie Polonii kanadyjskiej z polskim premierem i szefem rządu kanadyjskiego Stephenem Harperem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Tusk z Polakami z Kanady
Premier Tusk z Polakami z Kanady (AFP, Fot: Michel Viatteau)
d3jpnmt

Obaj przywódcy wygłosili przemówienia. Premier Harper wspomniał, że Polska była jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym po kryzysie finansowym w 2008 r. nie doszło do recesji, i podkreślił, że było to zasługą obecnego rządu.

Polska inwestuje w Kanadzie

Podsumowując wizytę polskiego premiera, Harper przypomniał, że oba kraje "poczyniły praktyczne kroki na rzecz zacieśnienia stosunków ekonomicznych".

d3jpnmt

Po wizycie oba rządy ogłosiły wspólne oświadczenie o współpracy w sektorze energetycznym.

Polski kombinat KGHM Polska Miedź S.A. kupił w lutym od firmy Quadra kopalnię miedzi w Sudbury. Jest to największa polska inwestycja za granicą. Z kolei firmy kanadyjskie przymierzają się do inwestowania w wydobycie gazu łupkowego w Polsce.

Kanadyjczycy dadzą na Auschwitz

Premier Harper oznajmił też, że Kanada wesprze finansowo Fundację Auschwitz-Birkenau, której celem jest zachowanie terenów byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. Deklaracja Harpera jest odpowiedzią na apel Tuska do przywódców światowych o pomoc dla fundacji.

d3jpnmt

W swoim wystąpieniu Tusk powiedział wiele ciepłych słów pod adresem Kanady i Polonii kanadyjskiej. Podkreślił, że zachowanie kultury i polskich tradycji wśród potomków osadników kaszubskich w Kanadzie świadczy o tolerancji i sukcesie wielokulturowości tego kraju.

Dziękujemy za zniesienie wiz

Premier podziękował też Harperowi za zniesienie wiz dla Polaków udających się do Kanady. - To decyzja z wyobraźnią, nie tylko szlachetna, ale i taka, która się opłaci. (...) Przyszłością świata są narody, które mają do siebie zaufanie - powiedział.

Na zakończenie zachęcił kanadyjski biznes do większego inwestowania w Polsce. - Radzę naszym kanadyjskim przyjaciołom, żeby inwestowali w Polsce na taką skalę, na jaką Polacy inwestują w Kanadzie - apelował. Głównie dzięki inwestycji KGHM, wartość inwestycji polskich w Kanadzie jest 8 razy większa niż inwestycji kanadyjskich w Polsce.

d3jpnmt

"Nie oddamy telewizji Trwam"

W czasie spotkania z Polonią na trawniku pod parlamentem demonstrowała około 50-osobowa grupa polonijnych przeciwników rządu Tuska.

Podobnie jak poprzedniego dnia, w czasie wizyty premiera na Kaszubach Ontaryjskich, wznosili oni transparenty z napisami "Nie oddamy telewizji Trwam", "TVN kłamie", "Żądamy międzynarodowego śledztwa w sprawie Smoleńska" i innymi hasłami.

d3jpnmt

Podziel się opinią

Share

d3jpnmt

d3jpnmt
Więcej tematów