PolskaTurystyczne przejścia graniczne będą czynne krócej

Turystyczne przejścia graniczne będą czynne krócej

Od 1 listopada zmianie ulegają godziny, w
jakich będzie można przekraczać granicę na szlakach turystycznych -
zapowiada "Gazeta Krakowska". Przejścia graniczne drogowe i tzw.
małego ruchu granicznego funkcjonować będą na dotychczasowych
zasadach.

Przejście Kacwin/Velka Frankowa będzie czynne od godz. 9.00 do 16.00. Podobne zmiany dotyczą przejść m.in. w rejonie Szczawnicy.

Słowacki Park Narodowy od lat zamyka Tatry powyżej schronisk w okresie od 1 listopada do 15 czerwca. Oznacza to więc, że w tym czasie nieczynne będzie również przejście na Rysach.

Od przyszłego tygodnia, aż do wiosny nieczynna będzie kładka na Dunajcu pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Czerwonym Klasztorem. Jak informuje gazeta, władze gminy Czorsztyn zapowiadają jednak walkę o zmianę tej decyzji. Szacujemy, że co weekend z kładki na Dunajcu korzysta 12 tys. osób - ocenia wójt gminy Czorsztyn Lech Janczy. Dla mieszkańców gminy jest bardzo ważne, by przejście to czynne było przez cały rok. Mam nadzieję, że uda się w ciągu najbliższych dni wywalczyć zmianę decyzji o czasowym zamknięciu kładki - dodaje.

Plany wójta idą jeszcze dalej - górale chcą, aby kładka była czynna całą dobę. Tego typu decyzje podejmowane są jednak na podstawie umów zawartych między Polską, a Słowacją. W umowach tych przejścia turystyczne sklasyfikowane są, jako sezonowe. MSWiA pytane przez "GK" o szansę zmiany zasad funkcjonowania przejścia w Sromowcach milczy. Urzędnicy nieoficjalnie przyznają, że wymagałoby to zmiany umowy ze Słowakami, a taka procedura może trwać latami.

W powiecie nowosądeckim tylko w miejscu przekraczania granicy na szlaku turystycznym w przysiółku Eliaszówka koło Piwnicznej (znak graniczny II/62/6) nastąpią zmiany w sezonie zimowym. Będzie wolno tamtędy przekraczać granicę jedynie w godzinach od 9 do 16. Pozostałe przejścia piesze i samochodowe będą czynne bez zmian - dodaje "Gazeta Krakowska". (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)