Trwa ładowanie...
d25ort6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
feto

Tureckie władze kazały aresztować kierownictwo opozycyjnego dziennika. Zatrzymano już redaktora naczelnego

• Wydano nakazy aresztowania członków kierownictwa opozycyjnego tureckiego dziennika "Cumhuriyet"
• Zarzuca im się popełnienie przestępstw w imieniu kurdyjskich bojowników i organizacji terrorystycznej FETO
• Opublikowane w sobotę dekrety zapowiadają m.in. zamknięcie kolejnych, głównie prokurdyjskich mediów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tureckie władze kazały aresztować kierownictwo opozycyjnego dziennika. Zatrzymano już redaktora naczelnego
(AFP, Fot: Ozan Kose)
d25ort6

Tureckie władze nakazały aresztowanie członków kierownictwa opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet" - poinformowała prokuratura w Stambule. Zatrzymano już redaktora naczelnego gazety Murata Sabuncu.

Nakazy wydano na podstawie zarzutów popełnienia przestępstw w imieniu kurdyjskich bojowników i organizacji terrorystycznej FETO - podała prokuratura.

Wcześniej telewizja CNN Turk przekazała, że policja przeszukała mieszkania pracowników dziennika oraz że wydano 13 nakazów aresztowania, m.in. szefa zarządu Akina Atalaya i dziennikarza Guraya Oza. Według agencji Anatolia to m.in. w ich mieszkaniach przeprowadzono rewizje.

d25ort6

Prorządowa anglojęzyczna gazeta "Daily Sabah" informuje, że działania te wymierzone są w walczących o prawa Kurdów oraz że wpisują się w śledztwo, którym objęto "Cumhuriyet" w związku z podejrzeniami o związki z ruchem Fethullaha Gulena. Ankara oskarża go o zorganizowanie nieudanego puczu z 15 lipca, a także o to, że stworzył w Turcji tzw. struktury równoległe, zwane teraz przez władze FETO. Gulen odrzuca te oskarżenia.

Według Reutera podejrzanych oskarża się o działanie na rzecz FETO, a nie o przynależność do tej organizacji.

Z kolei w niedzielę agencje informowały, że w Turcji, na mocy nowych dekretów, zwolniono z pracy ponad 10 tys. pracowników sektora publicznego podejrzewanych o związki z FETO. Opublikowane w sobotę dekrety zapowiadają m.in. zamknięcie kolejnych, głównie prokurdyjskich mediów.

W ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości Turcji Bekir Bozdag poinformował, że po udaremnionej próbie puczu, ze względu na podejrzenia o powiązania z Gulenem, zawieszono w obowiązkach lub zwolniono w Turcji ponad 100 tys. urzędników, nauczycieli, sędziów i prokuratorów.

d25ort6

Formalnie aresztowano 35 tys. osób, a postępowania sądowe wszczęto już wobec 82 tys. osób. 26 tys. spośród tych, wobec których toczy się śledztwo, zostało zwolnionych z aresztu, lecz jest objętych nadzorem sądowym. Te bezprecedensowe czystki wywołują krytykę Zachodu.

Ponadto w Turcji wprowadzono stan wyjątkowy, który 19 października został przedłużony o 90 dni. Ankara uzasadnia to walką, którą państwo prowadzi przeciwko "organizacjom terrorystycznym". Zamknięto też ponad 160 redakcji uznawanych za krytyczne wobec władz w Ankarze, w tym gazety, magazyny i stacje telewizyjne.

d25ort6

Podziel się opinią

Share

d25ort6

d25ort6
Więcej tematów